IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak vybrat notebook

Jak vybrat notebook, který splní všechny vaše potřeby?

Jak vybrat ten nejvhodnější notebook pro vaši práci? Zvážit musíte hned několik věcí. Poradíme vám, jak na to.

Publikováno 12.06.2023

Také si svoji práci bez notebooku nedokážete představit? Nebo vás naopak čeká nákup nového zařízení, které nahradí váš stolní počítač? Ať už sháníte pracovní notebook z jakéhokoliv důvodu, vybrat ten správný není jen tak.

Abyste si vybrali ten nejlepší pracovní notebook, musíte zvážit hned několik parametrů. Na co se zaměřit a na co si dát pozor? Poradíme vám.

Na co svůj notebook budete potřebovat?

Vybírat nejvýkonnější zařízení na trhu rozhodně není tou správnou cestou – při výběru pracovního notebooku vždy zvažujte poměr cena/výkon, a to s ohledem na typ práce, na kterou jej využijete. Mzdový účetní potřebuje ke své pohodlné práci zcela jiné zařízení než třeba obchodní manažer, projektant nebo profesionální fotograf.

Zamyslete se nad tím, k čemu své zařízení využijete – a poté se zaměřte na následující parametry.

Chcete o novém článku vědět mezi prvními?

Přihlašte se k odběru novinek.

Procesor, paměť a kapacita disku

Jak výkonný by měl být váš notebook? Přesně tak, jak potřebujete. Pokud denně pracujete s velkými datovými soubory a náročnými aplikacemi, určitě se vyplatí zvolit výkonnější model než pro čtení e-mailů a Excelových tabulek. 

Při výběru procesoru, od něhož se výkon odvíjí, obecně platí, že čím více jader a vyšší frekvenci má, tím výkonnější je. 2 jádra jsou absolutní minimum, pro běžnou kancelářskou činnost ale raději vsaďte na ten, co má 4 a více. U paměti (RAM) rozhodně nestačí modely s 4GB, chtějte nejméně 8GB a pokud pracujete s více spuštěnými aplikacemi nebo více okny internetového prohližeče je 16 GB a je sázka na jistotu.  

Co se pak týče kapacity disku, absolutním základem by mělo být alespoň 128 GB. Pro práci s textovými dokumenty a tabulkami vám takové zařízení bude stačit, pokud však na svůj počítač ukládáte také fotky či videa, určitě sáhněte po větší paměti. S 256 GB nešlápnete vedle a při běžné kancelářské práci vám místo alespoň pár let nedojde. Paměť 512 GB vám pak zajistí absolutní komfort, za který si však připlatíte.

Operační systém 

Windows, nebo MacOS? Většina notebooků na trhu nabízí právě tyto dva operační systémy, ze kterých tudíž můžete vybírat. Notebooky s Windows nabízejí rozmanitější aplikace a více možností, ty s MacOS naopak mívají plynulejší chod a dle některých jsou uživatelsky přívětivější. Jejich výběr může být čistě na vás, nejprve se však ujistěte, že vaše firma nepreferuje jeden z nich – společnosti, které fungují čistě na Apple zařízeních, jsou dnes čím dál tím častější.

Velikost a váha a výdrž baterie

Cestuje s vámi váš notebook na obchodní jednání, nebo denodenně odpočívá na pracovní desce vašeho stolu? Využíváte ho jednou za čas, nebo se bez něj vaše práce neobejde? Pro běžného uživatele může být velikost a váha notebooku zásadním parametrem.

Notebook s úhlopříčkou 15“–16“ a větší dovedou pohodlně nahradit stolní počítač. Pokud tedy necháváte své zařízení na stole, může jít o skvělou volbu, která vás nebude omezovat. Jestliže však s notebookem často cestujete za prací, vyplatí se zvážit menší (a tudíž často i lehčí) model. Notebooky s úhlopříčkou 14“ jsou skladné a praktické, zároveň ale nabízejí dostatečný výkon.

U výběru kapacity baterie poté opět zohledněte, jak často jste s notebookem mimo možnost napájení, ale také to, jakou práci na něm děláte. Náročné aplikace vyždímají vaši baterku rychleji než běžná kancelářská činnost, proto se vyplatí sáhnout po zařízeních, které bez nabíjení vydrží déle.

Konektory, vybavení a další funkce

Připojení monitoru, myši, flash disku, síťový kabel... zdířek v notebooku je celá řada, ale kdo se v nich má vyznat? Při výběru nového zařízení vás naštěstí tolik trápit nemusí – platí, že většina moderních notebooků nabízí konektory USB-C (pro připojení flash disku, bezdrátové myši či jiných zařízení) i HDMI pro propojení zařízení s monitorem nebo dataprojektorem. Vzácnější jsou už čtečky paměťových karet a DVD mechanika, tento nedostatek však můžete vyřešit externím zařízením.

Trendem poslední doby jsou USB-C porty vybavené PD (PowerDelivery) a přes USB-C pak lze notebook nabíjet, zároveň také USB-C mívá podporu Thunderbolt, díky kterému je zase možný přenos obrazu i na více monitorů před jeden kabel. Tyto technologie jsou velice pohodlné. Máte notebook připojený jen jedním USB-C kabelem k monitoru, který podporuje PD, přes ten jeden kabel se nabíjí notebook i přenáší obraz. Klávesnici, myš, USB flashku a další pak můžete zapojit i přímo do monitoru, pokud má tyto funkce. Na stole pak máte kabelový pořádek a notebook jednoduše přenášíte (například na schůzku, poradu). Odpadá tak nutnost mít ještě dokovací stanici.
Přesně takto to máme propojeno i my v IT Parťákovi.

Příjemným benefitem pak pro vás může být i čtečka otisků prstů, pokud si přejete zvýšenou bezpečnost zařízení, nebo podsvícení klávesnice, pokud pracujete po nocích. A samozřejmě numerická klávesnice – sice ji taktéž lze dokoupit externě, ale při každodenní práci s čísly notebook s ní jistě oceníte. Doplňěk, který se také dostává do novějších řad notebooků je kamera s IR technologií a podporou funkce Windows Hello, níkdy níž můžete odemykat zamklý počítač pohledem do kamery (podobně jako na některých Smartphone)

Operační systém 

Windows, nebo MacOS? Většina notebooků na trhu má právě tyto dva operační systémy, ze kterých tudíž můžete vybírat. Notebooky s Windows nabízejí rozmanitější aplikace a více možností, ty s MacOS naopak mívají plynulejší chod a dle některých jsou uživatelsky přívětivější. Jejich výběr může být čistě na vás, nejprve se však ujistěte, že vaše firma nepreferuje jeden z nich – společnosti, které fungují čistě na Apple zařízeních, jsou dnes čím dál tím častější.

Vyberte si notebook přesně pro vás

Už víte, jak na výběr pracovního notebooku, ale stále tápete, který tedy vybrat? Poraďte se s IT Parťákem. Společně si projdeme vaše představy a doporučíme vám výběr tech nejlepších zařízení pro vás. Pomůžeme vám s výběrem notebooku, ale i dalšími IT požadavky.

Autor článku

Stanislav Byrtus
Stanislav Byrtus

Váš IT Parťák

Všechny články
Nevíte si rady jak vybrat notebook?
Nebo potřebujete pomoc?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno