IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Můj první MacBook aneb Co všechno je jinak než na Windows

Můj první MacBook aneb Co všechno je jinak než na Windows

MacBook není laptop jako každý jiný, pro práci v kanceláři je to ovšem jedna z nejlepších voleb.

Publikováno 24.04.2023

Když jsem se poprvé učil s MacOS rozhraním, byl jsem ztracený, ale naštěstí je MacBook intuitivní a po určitém čase si na práci na něm zvykne každý uživatel.

První věc, se kterou jsem měl při začátcích problém, je samotné rozložení klávesnice. Člověk si musí zvyknout na absenci tlačítek jako „Delete“, „Alt“, „Ctrl“ nebo „Windows tlačítko“, která zde mají své zástupce jako „Control“, „Option“ a „Command“. Pak je potřeba odnaučit se spoustu zažitých zkratek. K tomu doporučuji si dané zkratky nastavit podle sebe v NastaveníKlávesniceKlávesové zkratky.

Další výraznou odlišností je, že MacBook hojně využívá rozdělení ploch. To znamená, že jakmile si dáme aplikaci, soubor nebo třeba i video na celou obrazovku (zelené tlačítko v levém horním rohu), automaticky se nám daný program přesune na novou plochu.

Toho lze krásně využít, jelikož se mezi plochami dá lehce pohybovat, ať už stisknutím tlačítka „Control“ a šipky vpravo či vlevo, nebo jednoduchým posunutím třech prstů na trackpadu doleva či doprava. Také lze využít zkratku, kdy posuneme tři prsty na trackpadu nahoru. Tím se spustí „Mission control“, a jakmile najedeme kurzorem na horní okraj obrazovky, zobrazí se dané plochy.

Další problém byl hledání aplikací. Při stažení čehokoliv se totiž daná aplikace nezobrazí na ploše, ale v takzvaném „Launchpadu“. Jestli tedy chcete mít k aplikacím rychlý přístup, stačí si je přesunout na „Dock“ (spodní lišta), na plochu nebo si vytvořit zkratku pro otevření Launchpadu a dále hledat aplikace tam.

Jeden z mnoha problémů, který nastane při koupi MacBooku, je menší výběr aplikací. Uživatel si proto musí najít správné alternativy. To znamená, že zde nenajdeme mnohé aplikace a hry, které bychom si na zařízeních Windows běžně stáhli.

A pak je tu menší množství konektorů. To se ovšem dá vyřešit zakoupením rozbočovače. Záleží na konkrétním typu MacBooku.

Další potíží, se kterou jsem se setkal při používání MacBooku, bylo rozložení externího monitoru. Pro tento krok je nutné provést změny v nastavení týkající se velikosti a rozložení.

Pořídili jste si MacBook a plavete v jeho nastavení nebo ovládání? Obraťte se na nás, pomůžeme vám.

Nechcete zmeškat žádný další článek?

Zde se můžete jednoduše přihlásit k pravidelnému odběru.

Autor článku

Stanislav Byrtus
Stanislav Byrtus

Váš IT Parťák

Všechny články
Potřebujete poradit s MacBookem?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno