IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Proč přejít na cloud aneb Serverům v malých firmách odzvonilo

Proč přejít na cloud aneb Serverům v malých firmách odzvonilo

6 důvodů pro přechod ke cloudovým řešením

Publikováno 02.05.2023

V poslední době mnoho malých firem opouští tradiční serverovou infrastrukturu a postupně přechází na cloudové řešení. Co je k tomu vede? Pojďme se podívat na hlavní důvody.

1. Pořízení a provoz serveru představuje pro malé firmy vysoké náklady. 

Kromě samotného pořízení hardwaru je potřeba zaplatit i za jeho instalaci, konfiguraci a správu. Také je potřeba mít v sídle firmy vhodný zabezpečený prostor, ideálně vybavený ještě klimatizací. Tyto náklady se mohou v průběhu času akumulovat a stát se značnou zátěží pro rozpočet firmy.

2. Provozování vlastního serveru vyžaduje odborné znalosti a zkušenosti v oblasti IT.

Takové zajištění odborníků může být pro malou firmu obtížné. Navíc je nutné mít vlastní IT personál, který bude server spravovat a řešit případné problémy. Ne každá společnost má vlastní IT oddělení nebo si může dovolit platit drahé externí spolupracovníky, kteří dokážou celý server spravovat a jsou neustále k dispozici. Tyto požadavky jsou pro malé firmy, které mají omezené zdroje a personální kapacity, často nereálné.

3. Cloudová řešení jsou dnes velmi pokročilá a nabízejí vysokou flexibilitu a škálovatelnost.

To znamená, že firma může kdykoli a snadno přizpůsobit své potřeby a zdroje aktuálním podmínkám. Cloudové služby jsou většinou dostupné za měsíční paušál, který obsahuje veškeré náklady spojené s provozem, konfigurací a správou. Tento přístup je pro malé firmy velmi výhodný, protože umožňuje snadno reagovat na různé situace a přizpůsobit se novým podmínkám bez nutnosti investovat do nového hardwaru a dalšího personálu. Pokud firma potřebuje více místa pro data nebo více výkonu pro aplikace, může jednoduše upgradovat svůj cloudový účet. Poskytovatelé cloudových služeb mají obří datacentra, ve kterých mají servery za milióny korun s extrémním výkonem i kapacitou. Změna se projeví okamžitě, bez výpadku služeb, bez potřeby měnit fyzicky hardware a bez obav, zda bude server po výměně komponent fungovat.

4. Cloudová řešení jsou často cenově dostupnější a efektivnější než provozování vlastního serveru.

Nevyžadují „obří“ vstupní investici firmy si mohou vybrat z mnoha různých možností a platit pouze za to, co skutečně potřebují. Když navíc zjistí, že nesprávně odhadly požadavky na výkon či kapacitu, mohou tuto chybu snadno napravit. Díky tomu je možné snížit náklady na IT infrastrukturu a ušetřit tak cenné prostředky.

5. Na rozdíl od místního úložiště je zde k dispozici globální tým odborníků na kybernetickou bezpečnost.

Tito odborníci vám pomáhají neustále chránit firemní prostředky a data. Cloudová řešení nabízejí lepší bezpečnostní opatření. Poskytovatelé cloudových služeb mají většinou k dispozici nejmodernější bezpečnostní technologie a pravidelně provádějí upgrady hardwaru, aktualizace zabezpečení a zálohování dat. To znamená, že malé firmy mohou mít jistotu, že jejich data jsou v bezpečí a chráněna před neoprávněným přístupem nebo selháním hardwaru. Přední poskytovatelé cloudových služeb nabízejí komplexní vícevrstvé zabezpečení, jehož součástí jsou např. následující funkce: 

  • nepřetržité monitorování hrozeb,
  • šifrování přenášených i uložených dat,
  • ochrana sítě, 
  • zabezpečení aplikací,
  • redundance dat,
  • ochrana před hromadným odstraňováním souborů a mnoho dalších.
6. Cloudová řešení umožňují vzdálený přístup k datům a aplikacím.

To je pro spoustu malých firem velká výhoda. Vzdálený přístup umožňuje zaměstnancům přistupovat k datům a aplikacím odkudkoliv na světě a ne pouze z kanceláře nebo přes VPN, kterou opět musí někdo nastavit, zabezpečit, spravovat a udržovat

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Chcete poradit jak přejít na cloudové uložiště?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno

Zařazení článku

Kategorie
Štítky