IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Podle čeho vybírat komponenty?

Podle čeho vybírat komponenty?

5 parametrů, díky kterým nesáhnete vedle

Publikováno 09.05.2023

Spousta našich zákazníků se ptá, podle čeho nebo jak mají vybírat IT komponenty. Odpověď není úplně snadná, protože existuje hodně „klíčů“ ke správnému výběru IT komponent. Zkusme se tedy na některé podívat.

 
1. Podle doporučení, které zveřejní výrobce softwaru, který chceme používat

Zde je jedno, zda se jedná o software pracovní (např. grafický nebo zvukový program) nebo třeba o nějakou hru. Výrobce daného softwaru vždy zveřejní, co je zapotřebí k tomu, aby nám vše fungovalo. Často také uvede minimální a doporučenou konfiguraci, která je zapotřebí ke správné funkci daného programu.

 

2. Podle toho, komu jsou komponenty určeny

Většina komponent v IT světě se dělí do tří skupin – pro „běžné/domácí“ užití, pro „herní užití“ a pro „pracovní/profesionální“ užití. Většinou je také rozdíl v cenách těchto komponent, protože jiné nároky na kvalitu a funkce například monitoru bude mít bezpochyby profesionální grafik, který dělá 3D vizualizace, a jiné účetní, která k nám chodí dvakrát týdně. Proto je důležité si určit, pro koho a k jakému účelu komponenty vybíráme.

 

3. Podle požadavků, které na danou techniku máme

Pokud např. chceme klávesnici a víme, že budeme často pracovat či hrát večer a v noci, tak se budeme určitě dívat po takové, která má podsvícené klávesy. Tato funkce nám totiž velice usnadní práci i zábavu za tmy nebo s minimem světla a my nebudeme rušit své okolí.

 

4. Podle našich finančních možností

IT komponenty jsou dnes k dostání v obřích cenových rozpětích. Jedna komponenta „stejného“ typu může stát pár stovek korun, ale také několik tisíc, např. myš se dá pořídit za 150Kč i za 4 500Kč. Pokud tedy máme omezený rozpočet, podíváme se po levnější variantě komponenty, kterou chceme/potřebujeme. Taktéž zkontrolujeme, jaké vlastnosti a funkce má námi vybraná komponenta, a zvážíme, zda tyto vlastnosti či funkce potřebujeme, a tedy zda neplatíme za něco, co nevyužijeme. Také v IT platí, že to dražší neznamená nejvhodnější a že některé značky jsou dražší „jen“ kvůli logu.

 

5. Podle rad a doporučení odborníků

Pokud si přece jen nevíme rady, určitě se vyplatí najít si srovnání či odbornou recenzi produktu (pozor na „recenze“ uživatelů, které se nacházejí v e-shopech u produktů – to nejsou odborné recenze, ale jen postřehy a názory zákazníků, které se mohou zakládat i na tom, že uživatel zakoupil nevhodnou komponentu anebo neví, jak ji správně zapojit či ovládat). Nebo se můžeme rovnou obrátit na odborníka se žádostí o radu, co koupit pro náš konkrétní případ a potřebu. IT komponenty mají velké množství různých specifikací a parametrů, které je od sebe velice odlišují, a jak již bylo zmíněno výše – každý uživatel potřebuje, očekává anebo chce něco jiného.

Nebo můžete kontaktovat nás a my vám s výběrem komponent pomůžeme.

Nechcete zmeškat žádný nový článek?

Stačí se přihlásit k odběru a my vás na nový článek upozorníme.

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Nevíte, jak vybrat nové komponenty, aniž byste šlápli vedle?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno