IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Padají vaše e-maily do spamu? Pomůže SPF, DKIM, DMARC

Padají vaše e-maily do spamu? Pomůže SPF, DKIM, DMARC

Vše o e-mailovém spamu v jednom článku

Publikováno 28.08.2023

Existuje několik důvodů, proč naše e-maily mohou být označovány jako spam. Těm nejběžnějším se věnujeme v článku 10 důvodů, proč vaše e-maily padají do spamu. Tím nejčastějším důvodem je nedostatečná autorizace (jinými slovy nedostatečné nastavení) DNS záznamů u našeho poskytovatele domény. Níže se podíváme na trojici standardů, které je v souvislosti s DNS záznamy vhodné nastavit. Řekneme si, co jsou zač a proč jsou tak důležité.

Co je SPF, DKIM, DMARC?

SPF, DKIM a DMARC jsou tři různé techniky a standardy používané k zajištění autorizace a ověřování e-mailů. 

 1. SPF (Sender Policy Framework): SPF je standard, který pomáhá ověřit, zda byl e-mail odeslán ze správného serveru. Doménový vlastník nastavuje záznam SPF, ve kterém určuje, které servery mají povolení odesílat poštu jménem dané domény. Pokud zpráva přijde z neautorizovaného serveru, může to naznačovat, že se jedná o spam nebo podvodný e-mail.
  Jinými slovy: nastavením SPF určujete, které e-mailové servery (služby) mohou posílat zprávy vaším jménem (doménou).
 2. DKIM (DomainKeys Identified Mail): DKIM je způsob ověřování digitálního podpisu e-mailu. Při použití DKIM je zpráva podepsána soukromým klíčem, který je uložen na serveru odesílatele. Příjemce  může pomocí veřejného klíče, který je zveřejněn v DNS záznamech domény odesílatele, ověřit, že e-mail nebyl po cestě změněn a pochází skutečně od správného odesílatele.
  Digitální podpis e-mailu pomocí DKIM nemá nic společného s tím, jestli máte, nebo nemáte elektronický podpis.
 3. DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance): DMARC je kombinací SPF a DKIM. Poskytuje další vrstvu ověřování elektronické pošty a definuje, jak se má postupovat, pokud zpráva neprojde kontrolou SPF nebo DKIM. Doménový vlastník nastavuje záznam DMARC, který určuje postup pro zpracování e-mailů, které neprošly ověřením. Může se rozhodnout, zda takové zprávy mají být doručeny, označeny jako spam nebo zahozeny.

Použití SPF, DKIM a DMARC pomáhá zlepšit důvěryhodnost e-mailů a snižuje pravděpodobnost, že budou označeny jako spam nebo padnou do spamové složky. Tyto standardy také pomáhají ochránit uživatele před podvodnými zprávami a zachovat bezpečnost e-mailové komunikace.

Nechcete zmeškat žádný zajímavý článek?

Odebírejte náš newsletter.

Proč je potřeba nastavovat SPF záznam?

Nastavování SPF záznamu je důležité z důvodu ochrany e-mailové domény a prevence před podvodnými zprávami. Zde je několik důvodů:

 1. Ochrana proti falešnému odesílání: SPF pomáhá chránit doménu před falešným odesíláním e-mailů. Nastavením správného SPF záznamu doménový vlastník specifikuje, které servery mají povolení odesílat poštu jménem dané domény. To znamená, že pokud někdo zkouší poslat falešnou zprávu, tvářící se jako z vaší domény (což k překvapení většiny uživatelů skutečně lze, a to bohužel celkem snadno), SPF může odhalit, že e-mail nepochází z povoleného serveru, a označí jej jako podezřelý.
 2. Snížení rizika, že e-maily budou označeny jako spam: Pokud zprávy odeslané z vaší domény nejsou správně autorizovány, mohou být považovány za spam nebo podvod. SPF pomáhá poskytovatelům e-mailových služeb rozhodnout, zda e-maily pocházejí z legitimních zdrojů. Správně nastavený SPF záznam zvyšuje pravděpodobnost, že vaše zprávy dorazí do doručené pošty.
 3. Zlepšení důvěryhodnosti e-mailové domény: Pokud poskytovatelé e-mailových služeb vidí, že vaše doména má správně nastavený SPF záznam, mohou ji považovat za důvěryhodnější. To vede ke zvýšení pravděpodobnosti, že vaše  pošta bude doručena bez problémů a nebude blokována nebo označena jako spam.

Nastavení SPF záznamu je tedy důležité pro zabezpečení a důvěryhodnost vaší e-mailové domény. Pomáhá ochránit vás i vaše příjemce před podvodnými zprávami a zvyšuje šance na úspěšné doručení vašich legitimních e-mailů.

Proč využívat DKIM a DMARC?

Využívání DKIM (DomainKeys Identified Mail) a DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) přináší několik výhod a posiluje bezpečnost elektronické komunikace. Zde je několik důvodů, proč je dobré využívat DKIM a DMARC:

 1. Ověření původu e-mailu: DKIM umožňuje ověřit, že zpráva nebyla po cestě změněna a skutečně pochází od správného odesílatele. E-mail je podepsán digitálním podpisem, který se ověřuje pomocí veřejného klíče uloženého v DNS záznamech domény odesílatele. Tím se snižuje riziko, že by se zpráva změnila nebo byla podvržena.
 2. Zlepšení důvěryhodnosti e-mailové domény: Používáním DKIM a DMARC pomáháte zvýšit důvěryhodnost vaší domény. Když poskytovatelé e-mailových služeb vidí, že vaše pošta je podepsána DKIMem a máte nastavený DMARC záznam, považují vaši doménu za důvěryhodnější. To vede k lepšímu doručování zpráv do doručených a snížení rizika, že budou blokovány nebo označeny jako spam.
 3. Ochrana před podvodnými e-maily: DKIM a DMARC pomáhají ochránit příjemce před podvodnými zprávami. Digitální podpis DKIMu a kontroly DMARC zabraňují neoprávněným jedincům v odesílání e-mailů, které se tváří, že pocházejí z vaší domény. To zvyšuje důvěryhodnost a integritu elektronické komunikace.
 4. Lepší kontrola nad doručováním: DMARC poskytuje možnost definovat politiku pro zpracování zpráv, které neprošly ověřováním DKIM nebo SPF. Můžete určit, zda mají být doručeny, označeny jako spam nebo zahozeny. Tímto způsobem máte lepší kontrolu nad doručováním pošty z vaší domény a můžete rychleji reagovat na potenciální problémy s odesíláním.

Využívání DKIM a DMARC je součástí širších snah o zvýšení bezpečnosti prostředí elektronické pošty. Tyto technologie přispívají k ochraně před podvodnými e-maily, zajišťují důvěryhodnost domény a poskytují lepší kontrolu nad doručováním zpráv. Doporučujeme je implementovat jako další vrstvu ochrany vaší e-mailové infrastruktury.

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Máte problém s nastavením SPF, DKIM nebo DMARC?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno

Zařazení článku

Kategorie
Štítky