IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / 10 důvodů, proč vaše e-maily padají do spamu

10 důvodů, proč vaše e-maily padají do spamu

Od špatného nastavení parametrů po zakázané přílohy

Publikováno 07.08.2023

Možná jste se již setkali se situací, kdy váš dlouho psaný e-mail skončil ve spamu příjemce. V tomto článku vás seznámím s nejpravděpodobnějšími a nejznámějšími příčinami i s jejich řešením.

Všechny níže uvedené důvody platí, pokud posíláte e-maily z vlastní domény (za zavináčem je váš vlastní název, např. jméno vaší firmy/služby), některé důvody platí i v případech, kdy používáte e-mail na veřejných doménách (např. gmail.com, seznam.cz, …).

A jaké to jsou?

 1. Není nastaveno ověření odesílatele (SPF)
  Důvěryhodnosti vašich e-mailů pomůžete mimo jiné i nastavením SPF (Sender Policy Framework) záznamu. Ten ve své podstatě říká, ze kterého e-mailového serveru je možné jménem vaší domény odesílat zprávy. V SPF záznamu můžete nastavit také, které e-mailové servery odesílat poštu nemohou.
 2. Blacklist – e-mailový server je  na seznamu
  Vaše www adresa domény nebo IP adresa poštovního serveru je na blacklistu. Zkontrolovat si to můžete zde: https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx. Je možné, že vaše URL adresa obsahuje slova, kvůli kterým nemusíte projít přes pomyslný filtr, a tudíž vaše e-maily skončí ve spamu.
 3. Nejsou nastaveny MX záznamy
  MX záznam slouží k tomu, že v případě nedoručení e-mailu je ho kam poslat zpátky. Jestliže posíláte e-mail z domény, která nemá nastavené MX záznamy v DNS, je tento e-mail považován za pochybný.
 4. Používáte zakázané přílohy
  Jestliže do odesílaného e-mailu vkládáte soubory typu .exe, .msi a podobné, ve většině případů vaše zpráva skončí ve spamu. Jedná se totiž o pochybné přílohy, kterými se často šíří viry.
 5. Není nastaven DKIM
  Mailové (poštovní) servery ověřují takzvaný DKIM signature (DKIM podpis). Nachází se v hlavičce e-mailů a kontroluje, jestli zpráva obsahuje podpis , který je generován SMTP serverem (serverem, který za vás odesílá poštu). V případě, že tímto ověřením váš e-mail neprojde, může skončit ve spamu.
 6. Zakázaná slova
  Existuje určitý seznam zakázaných slov. A když se některé z nich vyskytne ve vašem e-mailu, je možné, že skončíte ve spamu. Jsou to slovní obraty, které často používají spammeři, například „vyhrál jste“, „100% zdarma“ aj. Také se snažte vyhýbat používání třeba 4 vykřičníků za sebou atp.
 7. Zavádějící předmět
  Zkuste se v předmětu vyhnout všemu, co tam nemusí být. Ať už jde o výše zmíněná zakázaná slova či slovní spojení, nebo o vykřičníky. Doporučujeme také nepoužívat moc velkých písmen (samozřejmě na začátku předmětu to nevadí, ale při posuzování, zda zpráva patří do spamu, hraje roli i to, když napíšete: „VAŠE FAKTURA“).
 8. Zakázané / technicky špatně napsané URL  adresy
  Je možné, že ve svém e-mailu uvádíte URL adresy (odkazy na webové stránky, např. web vaší firmy v podpisu). Je více důvodů, proč toto může být špatně.

  1. Uvádíte URL adresy na webu se špatnou reputací. Dávejte velký pozor, aby váš e-mail neobsahoval URL adresu, která odkazuje na podivné a zavádějící stránky.
  2. Nepíšete celou URL adresu. Při psaní URL adresy je potřebné ji uvést celou, takže i s http:// nebo https://. To platí i pro URL zkracovače. Pokud se tedy rozhodnete zkrátit svou URL adresu například přes bit.ly, je dobré vědět, že to nepůsobí důvěryhodně a vaše zpráva může kvůli tomu skončit ve spamu.

 9. Nízká míra interakce s vašimi e-maily
  Poskytovatelé e-mailových služeb pravidelně uvádějí, že hodnotí zprávy podle míry toho, kolik jich bylo smazáno, kolik otevřeno nebo kolik jich je úplně bez interakce. Když tuto míru budete mít nízkou, zvyšuje se pravděpodobnost, že vaše e-maily skončí ve spamu.
 10. DMARC
  DMARC znamená Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance. Chápu, že je tato zkratka pro vás matoucí, proto se ji budu snažit vysvětlit srozumitelně. Pokud máte web a posíláte hromadné zprávy, měli byste využívat vlastní doménu, na které si nastavíte DMARC. Pokud posíláte hromadné e-maily z adresy [email protected] atp., je pravděpodobné, že vaše zpráva skončí ve spamu. 
  DMARC je nejpokročilejším nastavením ověření e-mailů, nastavení není zcela triviální. Než jej budete nastavovat, nejprve nastavte SPF a DKIM, možná vám bude stačit zatím jen SPF.  

Chcete mít informace pořád na dosah ruky?

Odebírejte náš newsletter.

Autor článku

Stanislav Byrtus
Stanislav Byrtus

Váš IT Parťák

Všechny články
Zkontrolovali jste všechna nastavení, ale vaše zprávy stále padají do spamu?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno

Zařazení článku

Kategorie
Štítky