IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak zrychlit internet a Wi-Fi

Jak zrychlit internet a Wi-Fi?

Rychlý internet je dnes k práci nezbytností. Poradíme vám, jak snadno zvýšit jeho rychlost, pokud se vám seká nebo vám vypadává.

Publikováno 04.09.2023

Stahování příloh, hledání informací, čtení online prezentace a k tomu všemu ještě videohovor se sdílením obrazovky? Někdy na to všechno rychlost vašeho internetu zkrátka nestačí.

Nemusíte však ihned měnit poskytovatele nebo instalovat složité programy. IT Parťák vám poradí hned několik snadných triků, které mohou jeho rychlost o kousek zvýšit. Jak na to?

1) Umístění Wi-Fi routeru

Pokud vás rychlost vašeho připojení trápí dlouhodobě, možná máte pouze Wi-Fi router umístěný na špatném místě. Bezdrátový internet je náchylný na překážky, které ho na cestě k vašim zařízením stíní. Zvažte proto, zda ho v kanceláři nebo pracovně neumístit na nové místo, odkud by jeho signál mohl být silnější.

  • Router pokud možno umístěte na vyvýšené místo vprostřed místnosti, případně vprostřed celého prostoru, kde internet potřebujete, např. mezi kancelářemi.
  • Vyhněte se umístění vedle dalších elektronických zařízení – do kuchyňky se například rozhodně nehodí, i umístění vedle TV nebo PC by síle signálu mohlo škodit.
  • Zároveň se ujistěte, že není ničím zakrytý ani stíněný. Běžné je jeho schování za květináčem, krabicemi, nebo dokonce do skříně.

2) Připojená zařízení v síti

Notebook, tablet, telefon, tiskárna, chytrá TV a další zařízení. A to nejen vaše, ale i vašich kolegů, případně rodinných příslušníků. K vaší Wi-Fi síti může být připojeno mnohem víc zařízení, než byste na první pohled řekli – a právě to ji může zpomalovat. Některá zařízení přitom bezdrátový signál nepotřebují. Vystačí si s tím drátovým.

  • Pokud používáte notebook na stále stejném místě, zvažte jeho připojení LAN kabelem, abyste se o signál „nemuseli dělit“. 
  • Drátové připojení se hodí i pro další větší spotřebiče, například TV nebo tiskárny

3) Běžící aplikace

Je váš internet pomalejší pouze čas od času? Nebo vás jeho nízká rychlost frustruje právě v tuto chvíli? Na vině může být jednoduše velké množství spuštěných aplikací, které ho v jeden moment využívají. Platí to jak pro velké množství aktivních záložek v prohlížeči, tak i pro další aplikace, které často běží na pozadí, aniž byste to o nich věděli.

  • Běžící aplikace můžete zkontrolovat na hlavním panelu (zpravidla ho najdete na ploše dole), případně ve správci úloh.
  • Dejte si však pozor na to, které zavíráte – a raději nevypínejte nic, o čem si nejste jistí, k čemu to slouží.

4) Výběr zařízení a poskytovatele

Máte dostatečně rychlé připojení? A využíváte jeho možnosti naplno? Jestliže vám rychlost dlouhodobě nevyhovuje, možná je na čase vyměnit Wi-Fi router za výkonnější (routery se neustále inovují, přícházejí nové technologie, např. podpora 5Ghz pásma je dnes skoro nutností a v praxi už nastupuje Wi-Fi 6), případně změnit internetový tarif nebo samotného poskytovatele.

  • Rychlost internetu vám snadno změří vybrané aplikace, případně i online stránky v prohlížeči. Je třeba ale zajistit že internet nebudou yužívat ve chvíli měření jiné aplikace nebo jiná zařízení. Některé routery umožňují měřit rychlost přímo na nich, což je nejpřesnější.
  • Se správným výběrem vám může pomoct také IT Parťák. Jednoduše jej kontaktujte, aby s vámi na dálku prošel vaše Wi-Fi připojení, router a doporučil vám to nejlepší řešení.

IT tipy na míru přesně pro vás

Odebírejte náš newsletter a IT budete mít v malíčku

Nenechte se pomalým internetem rozhodit

Na vině pomalého internetu může být ještě větší množství faktorů. Rychlost může narušovat také špatné nastavení Wi-Fi sítě nebo routeru, viry a škodlivé programy ve vašem PC nebo dokonce soused, který je na vaší síti načerno připojený.

Vyzkoušejte naše tipy, které by vašemu internetu mohly pomoct – anebo si ušetřete čas a nervy a kontaktujte IT Parťáka. Jsme tu pro vás a všechny vaše IT požadavky. Poradíme vám jasně, srozumitelně a především lidsky. Ozvěte se nám a IT starosti hoďte za hlavu

 

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Nejste si jistí, jak zrychlit internet a Wi-Fi?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno