IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak být v bezpečí v online světě

Jak být v bezpečí v online světě

Pár základních pravidel, jak být online světě v bezpečí.

Publikováno 10.07.2023

V dnešní době je velice důležité pohybovat se na internetu bezpečně a zbytečně neupoutávat nechtěnou pozornost. Může se taky stát, že vám uniknou osobní informace a dostanou se do rukou lidí, které ani neznáte.

Základní pravidla:

Platí pár základních pravidel, jejichž dodržováním získáte větší jistotu, že vaše údaje nebudou nijak zneužity. První pravidlo, které bych vypíchnul, je mít silné heslo. Jelikož bezpečné vytvoření a správa hesla nejsou jednoduché záležitosti, připravil jsem si pro vás článek, který vám s tímto pomůže.

Nestahujte pirátský obsah. Nestahujte hry, fotografie videa či jiné soubory z neověřených stránek. Útočník dokáže do těchto souborů vložit malware. Jde o typ viru, který může být neviditelný pro antivirové programy a v pozadí vám bude zpomalovat počítač nebo dokonce zcela naruší jeho fungování. Jestli vás zajímá více o tom, jaké viry vlastně v momentální době známe, které jsou nejnebezpečnější a jak vznikly, doporučím vám si přečíst také článek typy virů.

Vyhýbejte se veřejným Wi-Fi sítím, jak jen je to možné. V dnešní době se lze se svým zařízením k Wi-Fi připojit skoro všude, a i když je pohodlné se v oblíbené kavárně připojit na tamní Wi-Fi, není to vůbec bezpečné. Přes veřejné sítě dokáže útočník sledovat váš pohyb na některých internetových službách a webech. V některých případech se tak útočník dokáže dostat k vašim přihlašovacím údajům.

Ať už se jedná o mobilní telefon, tablet, chytrou televizi, počítač či notebook, vždy se snažte aktualizovat systém na nejnovější, kdykoliv je to možné. Každé z těchto zařízení může obsahovat chybu bezpečnosti, o které sami ani nemusíte vědět, a útočník je dokáže tím pádem jednodušeji zneužít. V tom případě tuto chybu dokáže vyřešit jenom nová aktualizace.

Před útoky hackerů může váš počítač ochránit základní firewall nebo Windows Defender, každopádně je vždy lepší být o krok napřed, a to díky antivirovým programům. Těch je na trhu spousta, v různých cenových variantách a s rozlišnými službami. Abyste o nich měli přehled a dokázali si vybrat ten správný, můžete si přečíst článek, ve kterém jsme sepsali porovnání vybraných antivirových programů.

Je možné, že zkušenější útočník na vás využije sociální inženýrství. Sociální inženýrství je v poslední době velice diskutované téma. Jedná se o způsob manipulace lidí za účelem získání informací. Je to velice promyšlený podvod na uživatele. Zde vám pomůže pouze ověřování informací. Takže kdyby vám volal „zaměstnanec banky“, je nejlepší si informaci ověřit přímo ve vaší bance.

Pro bezpečné surfování na internetu je také velice nápomocná VPN. Jedná se o program, který tají vaši skutečnou IP adresu, čímž chrání vaši identitu a schová vaši reálnou zeměpisnou polohu. Také šifruje všechny procesy, takže i kdyby se k nim útočník dostal, nedokáže je nijak přečíst. Díky VPN se také můžete připojit na jinou IP adresu, a tím svůj počítač virtuálně přenést na jinou zeměpisnou polohu. Poté se můžete třeba dívat na filmy, které nejsou v České republice povolené, nebo sledovat dřívější premiéry.

Nenechte si ujít žádný nový článek.

Odebírejte náš newsletter a buďte vždy v obraze.

Autor článku

Stanislav Byrtus
Stanislav Byrtus

Váš IT Parťák

Všechny články
Zajímá vás, jak lépe zabezpečit svůj počítač?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno