Důležité faktory při výběru chladicí podložky: Co zahrnout do svého rozhodovacího procesu?
Na trhu najdete více typů podložek, v základu se ale dají rozdělit na dva typy – aktivní a pasivní. Aktivní mají zabudované ventilátory, které nasávají studený vzduch, kterým poté notebook ochlazují. Pasivní podložky zabudované větráčky nemají, díky své konstrukci však zajistí, že se k notebooku dostane chladnější vzduch.
Součástí aktivních chladicích podložek jsou zabudované ventilátory. Ty po zprovoznění podložky foukají pod notebook studený vzduch. Díky tomu může notebook pracovat při optimální teplotě. Aktivní podložky mají mnoho podob a disponují různým počtem ventilátorů.
Tomuto typu podložky je nutné zajistit zdroj napájení. Nejčastěji jim bývá právě notebook, ke kterému se chladicí podložka připojí pomocí USB portu.
Tyto podložky jsou bez ventilátorů, a tak bývají většinou levnější. Pasivní chladicí podložky mají zpravidla menší velikost a nižší hmotnost. Pro svůj chod tyto podložky nepotřebují zdroj energie, pouze udržují notebook ve zvýšené poloze, a ten tak může snáze nasávat studený vzduch z okolí.
O efektivitu chlazení se v tomto případě starají použité materiály. Pasivní podložky se vyrábějí především z kovů, nejčastěji z hliníku nebo oceli. Z pohledu odvodu tepla obecně doporučujeme podložky z hliníku.
Chladicí podložky jsou dostupné v mnoha velikostech. Tu správnou vybírejte vždy podle velikosti svého notebooku. Nedoporučujeme kupovat zbytečně velké, nebo naopak příliš malé podložky. Notebook musí správně dosednout a být stabilní.
K přehřívání dochází pokaždé, když je notebook nucen pracovat na maximální výkon. To se děje zejména tehdy, když pracujete s náročnými programy nebo když je notebook v provozu velmi dlouhou dobu. Přehřátý notebook poznáte podle hlučného chodu nebo pomalejšího softwaru. Pár tipů, jak zrychlit váš počítač.
Nové modely notebooků mohou mít funkci, která jejich teplotu monitoruje. Při jejím zvýšení vás může informovat vizuálním či zvukovým signálem. Mějte na paměti, že chladicí podložky slouží jen jako prevence proti přehřívání.
Vždy je nutné udržovat chladicí systém notebooku čistý a notebook používat na pevném a čistém podkladu. Chlazení notebooku můžete zlepšit profouknutím nasávacích a vyfukovacích otvorů například stlačeným vzduchem. Nezapomeňte předtím přístroj vypnout.
Pokud byste chtěli pomoci s výběrem podložky pro sebe nebo pro svůj tým, stačí nás kontaktovat. My vám vybereme tu nejlepší a cenově nejpřijatelnější.
Není nic jednoduššího než se přihlásit k odběru novinek