V dnešní době, kdy téměř každý dbá na svou bezpečnost na internetu, je velmi obtížné najít rovnováhu mezi uživatelským komfortem a bezpečností.
Z pohledu státu přichází na řadu otázka: Jak identifikovat občana elektronicky tak, aby to pro něj bylo jednoduché, ale maximálně bezpečné a nikdo se za něj nemohl vydávat? A tak vznikla identita občana.
Bezpečné heslo může být až nepohodlně dlouhé, navíc je uloženo v databázi u poskytovatele služby (například e-mailového provozovatele), u kterého může kdykoliv dojít k úniku dat. Zde přichází na řadu dvoufaktorové zabezpečení účtu.
Jedná se o prostředníka mezi jednotlivými identifikačními prostředky a online službami (primárně veřejné správy, třeba Datových schránek).
Seznam všech online služeb, které podporují identitu občana naleznete zde.
Identifikační prostředky jsou nástroje, pomocí kterých se můžeme přihlásit k portálu veřejné správy, případně i ke spoustě dalších služeb.
Neregistrujeme se do „identity občana", ale do námi zvolených identifikačních prostředků (jednoho či více).
Na portále Identita občana se můžeme přihlásit prostřednictvím několika identifikačních prostředků. Jsou to:
Identitu každého občana České republiky tvoří následující údaje:
Všeobecně řečeno každá služba vyžaduje jiná data, pomocí kterých nás identifikuje ve svém systému.
Před přihlášením do jakékoliv služby budeme dotázáni, jestli souhlasíme se sdílením dat, a také uvidíme seznam konkrétních položek, které budou sdíleny.
Souhlas můžeme udělit buď jednorázově, nebo trvale. Pokud zvolíme možnost trvale, můžeme v budoucnu tento souhlas spravovat ve svém profilu.
Nevíte si rady s identifikačními prostředky? Nebo vás v souvislosti s identitou občana napadá nějaká otázka? Neváhejte se na nás obrátit, rádi s vámi vše probereme.
Pak byste neměli zmeškat žádný další.