IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak bezpečně zálohovat? Metodou 3–2–1

Jak bezpečně zálohovat? Metodou 3–2–1

Každý z nás ví, jak jsou data důležitá a jak klíčová je jejich pravidelná záloha. Zálohování nám může ušetřit nemalé peníze, ba i uchránit celoživotní vzpomínky.

Publikováno 11.04.2023

Spousta lidí využívá manuální zálohování jednou týdně na externí pevný disk, to ale není ideální řešení. Zálohy bychom si měli minimálně zautomatizovat, tedy nastavit tak, že se nám záloha bude tvořit automaticky v daný čas (případně v reálném čase).

Co však dělat, když se nám záloha zničí spolu se zařízením třeba při požáru?

Představíme si způsob zálohování, který nás ochrání téměř před každým možným scénářem ztráty dat, ať už jde o selhání pevného disku nebo o živelnou pohromu.

Voilà, máme zde strategii 3–2–1. Jejím základem jsou následující pravidla:

  1. Mít alespoň 3 kopie dat – originál a 2 kopie.
  2. Používat 2 různá média – ideálně NAS, cloud či externí pevný disk.
  3. Uchovávat 1 kopii „offsite“ – na jiném místě, než na kterém jsou dvě předchozí kopie. Toto v 99 % případů splňuje cloudové úložiště.

Díky těmto pravidlům máme vždy jistotu, že pokud selže jedno ze dvou médií, bude k dispozici druhé. A pokud by přišla nějaká živelná pohroma a obě média by byla ztracena, bude stále k dispozici kopie uložená mimo toto místo.

Vedle správného zálohování bychom si určitě měli dávat pozor i na přepětí v síti a zajistit si adekvátní přepěťovou ochranu. Ta nám může zachránit elektroniku, a tím i data.

Strategie 3–2–1 je de facto základním odrazovým můstkem. Jakmile přestane splňovat naše požadavky, můžeme se od ní odrazit a vytvořit houževnatější strategii, jako je 4–3–2, případně komplexnější 3–2–1–1–0, což je vlastně záloha 3–2–1 obohacená o 1 offline kopii a kontrolu 0 chyb u nových i předešlých záloh.

Nechcete zmeškat žádný náš další článek?

Odebírejte náš newsletter.

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Se zálohováním vám také můžeme pomoci. Stačí nám zavolat.
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno