IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Vyšší bezpečnost díky VPN

Vyšší bezpečnost díky VPN

Co je virtuální soukromá síť a jak ji vybrat

Publikováno 17.07.2023

Se zkratkou VPN se v dnešní době při brouzdání internetem setkáváme čím dál častěji. Co ta tři písmena znamenají? Měli byste jim věnovat pozornost? Jak VPN může ovlivnit vaši bezpečnost na internetu? Jaké má přednosti a naopak nevýhody? O tom všem budou následující řádky.

Jak vlastně VPN funguje?

VPN v překladu znamená virtuální soukromá síť (virtual private network). Nejjednodušeji si ji vysvětlíme tím, když si představíme, že internet je dálnice, po které se pohybují data tam a zpět. Vše, co na internetu děláme, přes tuto dálnici cestuje, ať už je to přihlášení na stránky, nakupování, nebo čtení zpráv.

A tento tok dat může být napaden a sledován. Útočník tak může například zjistit, co za stránky navštěvujete, kdo jste, a vlastně monitorovat celou vaši internetovou aktivitu. VPN tuto komunikaci skryje. Ukryje vaše aktivity, prezentuje vás pod falešnou IP adresou a také šifruje všechna data, která přijmete či odešlete. VPN vám dokáže zajistit takovou anonymitu, že vás nemůže sledovat ani váš poskytovatel internetu.

Pomůže vám i na veřejných místech, jako jsou třeba kavárny či restaurace. Jestli se totiž rádi připojujete na veřejné Wi-Fi sítě, s VPN můžete být v bezpečí, i když je Wi-Fi síť napadena.

Jaké jsou nevýhody VPN?
  • Blokování VPN – Některé firmy můžou například blokovat známé IP adresy, protože jejich zaměstnanci používají virtuální soukromou síť k obcházení pravidel na pracovišti.
  • Pomalejší připojení – Tím, že vaše data přecházejí přes více serverů, může být jejich tok znatelně pomalejší. Provozovatelé VPN o tomto problému vědí a snaží se optimalizovat rychlost, stále se ale můžeme setkat s pomalejším připojením.
  • VPN neblokuje cookies – Kvůli souborům cookies jste stále viditelní a identifikovatelní. Musíte si je sami vypnout.

Jak si vybrat VPN?

  • Šifrování – Důležité je si vybrat VPN s nejlepším možným šifrováním. Mezi nejbezpečnější šifrovaní patří AES-256, které je prakticky neprolomitelné.
  • Běžné protokoly – Při výběru je nutné se dívat, jaký protokol VPN požívá. Každý je dobrý na jiné využití. Mezi nejběžnější patří OpenVPN, IKEv2/IPsec nebo třeba WireGuard. Pro firemní použití se nejčastěji doporučuje OpenVPN.
  • Kladné recenze – I když ne všechny recenze jsou reálné a pravdivé, je dobré se při výběru dívat i na honocení uživatelů nebo testerů.
  • Potřebné funkce – Každá VPN nabízí jiné funkce. Je dobré si promyslet, které potřebujete a které ne, a podle toho VPN vybírat.
  • Množství serverů – Čím více serverů VPN nabízí, tím líp. Větší množství serverů znamená menší pravděpodobnost přetížení. 
  • Kvalita poskytovatele – Na trhu je spousta zaběhlých, ale i nových poskytovatelů nebo poskytovatelů se špatnou reputací. Je dobré si před výběrem VPN vybrat toho správného. Prověřit, jestli náhodou v minulosti neprodával informace uživatelů nebo neměl nějaké další kauzy. Použitím VPN totiž sice nemůže vaše přenesená data sledovat váš poskytovatel internetového připojení, ale teoreticky to může dělat provozovatel VPN. Jde tedy i o to, komu důvěřujete více.

Nechcete zmeškat žádné novinky?

Odebírejte náš newsletter.

Autor článku

Stanislav Byrtus
Stanislav Byrtus

Váš IT Parťák

Všechny články
Pakliže potřebujete pomoci s výběrem VPN, neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás.
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno