IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Proč používat VPN ve firmě a jaké jsou její možnosti

Proč používat VPN ve firmě a jaké jsou její možnosti

Proč používat ve firmě VPN? Co dokáže a k čemu je dobrá?

Publikováno 24.07.2023

Co to je VPN a jak se nastavuje a používá?

VPN (virtuální privátní síť) je technologie, která umožňuje vytvoření bezpečného a šifrovaného spojení mezi dvěma body (například firemní počítačovou sítí v práci a domácím internetovým připojením zaměstnance na home office) přes veřejnou síť, jako je internet. Tím vytváří privátní a bezpečný tunel pro přenos dat mezi těmito body. Dalším častým využitím je třeba zabezpečení připojení na veřejných Wi-Fi hotspotech. 

 

Proč používat ve firmě VPN? Co dokáže a k čemu je dobrá?

Ve firmě má používání virtuální privátní sítě několik výhod a prospěšných aspektů. Zde je několik hlavních důvodů, proč je VPN pro firmu užitečná:

 1. Zabezpečení připojení: VPN poskytuje šifrovaný kanál pro komunikaci mezi firmou a externími sítěmi. To znamená, že veškerá data, která se přenášejí mezi firmou a VPN serverem, jsou chráněna před odposlechem a zneužitím. To je obzvláště důležité, pokud se firma připojuje k veřejným Wi-Fi sítím, které jsou známé svou nízkou bezpečností.
 2. Ochrana citlivých dat: VPN umožňuje firmám přenášet citlivá data, jako jsou firemní informace, finanční údaje a osobní údaje zákazníků, přes veřejné sítě, aniž by hrozil jejich únik. Šifrování a tunelování dat skrze virtuální privátní síť zajistí, že citlivé informace zůstanou utajeny a ochráněny.
 3. Vzdálený přístup k firemní síti: VPN umožňuje zaměstnancům přístup ke vzdáleným sítím a firemním zdrojům, jako jsou soubory (místa v síti, síťové disky), aplikace a interní systémy, přes veřejný internet. To je obzvláště užitečné pro zaměstnance, kteří pracují na dálku nebo cestují, protože díky VPN můžou bezpečně přistupovat ke všem potřebným informacím, jako by byli přímo v kanceláři.
 4. Obcházení geografických omezení: VPN může také pomoci firmě přistupovat k omezeným obsahům a službám v zahraničí. Pokud má firma mezinárodní pobočky nebo potřebuje přístup k obsahu z jiných zemí, virtuální privátní síť umožní simulovat připojení z dané země a získat tak přístup k obsahu, který by jinak nebyl dostupný.
 5. Monitoring a kontrola síťového provozu: Mnoho VPN řešení poskytuje nástroje pro monitorování a kontrolu síťového provozu ve firmě. To umožňuje správcům sítě sledovat a řídit připojení zaměstnanců, identifikovat potenciální hrozby a optimalizovat výkon sítě.

Celkově lze tedy říci, že VPN je pro malou firmu výhodná vzhledem k jejím bezpečnostním a produktivním aspektům, a zároveň poskytuje flexibilitu zaměstnancům při práci na dálku.

Chcete o novém článku vědět jako první?

Odebírejte náš newsletter.

Jak nastavit VPN v 6 krocích

Pro nastavení a používání VPN je obvykle potřeba postupovat následujícím způsobem:

 1. Výběr VPN poskytovatele: Existuje mnoho VPN poskytovatelů, kteří nabízejí služby virtuální privátní sítě. Je důležité zvolit důvěryhodného a spolehlivého poskytovatele, který splňuje vaše potřeby.
 2. Registrace a výběr tarifu: Po výběru poskytovatele se obvykle musíte zaregistrovat a vybrat si odpovídající tarif podle svých požadavků a potřeb.
 3. Stáhněte a nainstalujte VPN klienta: Poskytovatelé VPN často poskytují klienta nebo aplikaci, kterou je potřeba stáhnout a nainstalovat na vaše zařízení, jako jsou počítače, telefony nebo tablety. Tento klient slouží k ovládání a konfiguraci VPN spojení.
 4. Konfigurace VPN spojení: Po instalaci klienta je potřeba konfigurovat připojení k VPN. To může zahrnovat zadání přihlašovacích údajů poskytovatele VPN, volbu serveru, protokolu a dalších nastavení podle vašich potřeb. Tyto informace získáte od poskytovatele VPN.
 5. Připojení k VPN: Po úspěšné konfiguraci se můžete připojit k VPN kliknutím na příslušné tlačítko nebo příkaz ve VPN klientu. Automaticky byste pak měli být připojeni ke vzdálenému serveru VPN a všechna vaše připojení a data by měla být šifrována.
 6. Používání VPN: Jakmile jste připojeni k VPN, všechna vaše síťová komunikace a internetový provoz projde přes šifrovaný tunel VPN. To znamená, že všechny vaše online aktivity jsou chráněny a zabezpečeny.

Je důležité si uvědomit, že konkrétní postup nastavení a používání VPN může záviset na poskytovateli VPN a použitém operačním systému. Proto je vhodné následovat instrukce poskytovatele a používat VPN podle jeho pokynů.

Jací jsou nejznámější a nejdůvěryhodnější poskytovatelé VPN?

Existuje několik oblíbených a dobře hodnocených poskytovatelů VPN, kteří jsou považováni za důvěryhodné. Zde je seznam několika z nich:

 1. ExpressVPN: ExpressVPN je jedním z nejpopulárnějších poskytovatelů VPN. Nabízí širokou škálu serverů po celém světě, vysokou rychlost a silné šifrování dat. Má také uživatelsky přívětivé aplikace pro různé platformy.
 2. NordVPN: NordVPN je další velmi známý poskytovatel VPN. Nabízí rozsáhlou síť serverů, vysoce kvalitní šifrování, ochranu proti úniku dat a další bezpečnostní funkce. NordVPN je také oblíbený pro svou snadno použitelnou aplikaci a podporu různých zařízení.
 3. Surfshark: Surfshark je cenově dostupný poskytovatel VPN s globální sítí serverů. Nabízí šifrování, ochranu proti sledování bez omezení současných připojení a podporu pro různá zařízení. Surfshark také poskytuje speciální funkce, jako je CleanWeb, která blokuje reklamy a malware.
 4. CyberGhost: CyberGhost je uživatelsky přívětivý poskytovatel VPN, který nabízí jednoduché nastavení a používání. Má rozsáhlou síť serverů v různých zemích, silné šifrování a ochranu soukromí. CyberGhost je také známý pro svou možnost blokování sledování a reklam.
 5. Private Internet Access (PIA): Private Internet Access je cenově dostupný poskytovatel VPN s důrazem na soukromí a bezpečnost. Nabízí šifrování, ochranu proti úniku dat, rychlé připojení a rozsáhlou síť serverů. PIA také podporuje anonymní platební metody, jako je platba bitcoiny nebo jinou kryptoměnou.

Je důležité si uvědomit, že výběr poskytovatele VPN závisí na individuálních potřebách a preferencích. Doporučuje se provést vlastní výzkum a zvážit recenze a hodnocení poskytovatelů, aby byla zajištěna kvalita, spolehlivost a bezpečnost.

Existují jiné možnosti mimo výše zmíněné poskytovatele VPN služeb?

Ano, někteří výrobci hardwaru typu routery/modemy nebo síťová úložiště typu NAS nabízejí vytvoření VPN serveru přímo na daném zařízení, které si zakoupíte. Jedním z těchto výrobců je např. firma Synology, která na některých svých routerech (např. na modelu Synology RT2600ac) nabízí aplikaci s názvem VPN Plus Server.

Synology VPN Plus Server je specifický VPN server poskytovaný společností Synology pro jejich síťová úložiště a routery. Jaké má výhody a nevýhody v porovnání s jinými placenými službami VPN?

Synology VPN Plus Server:

Výhody:

 1. Integrace s hardwarem Synology: VPN Plus Server je optimalizován pro pracovní zařízení společnosti Synology, jako jsou její síťová úložiště a routery. Tím se dosahuje lepší kompatibility, snadnější správy a integrace se stávajícími jejími produkty. Navíc máte VPN nastavenou na zařízení, které máte neustále pod dohledem (je umístěno přímo ve vaší serverovně či kanceláři).
 2. Jednoduchá správa: Synology poskytuje uživatelsky přívětivé rozhraní pro správu VPN Plus Serveru, což umožňuje snadnou konfiguraci a správu VPN připojení. To může být výhodné pro uživatele, kteří již používají Synology produkty a znají jejich rozhraní.
 3. Důvěryhodnost a podpora: Synology je známým a respektovaným výrobcem síťových zařízení a úložišť. Má stabilní záznam v poskytování aktualizací a technické podpory pro své produkty, což může přinášet větší důvěru uživatelů.

Nevýhody:

 1. Omezená funkcionalita: Synology VPN Plus Server je určen především pro použití s produkty Synology. To může znamenat omezené možnosti integrace s jinými zařízeními a systémy.
 2. Omezený výběr serverů: VPN Plus Server může mít omezený výběr serverů ve srovnání s jinými placenými službami VPN. To může omezit vaše možnosti připojení a umístění serveru.
Jiné placené služby VPN:

Výhody:

 1. Široký výběr serverů: Placené služby VPN obvykle nabízejí rozsáhlou síť serverů po celém světě. To vám umožňuje vybrat si servery z různých zemí a mít větší flexibilitu při přístupu k obsahu a překonávání omezení geografického umístění.
 2. Různé funkce a protokoly: Placené služby VPN často nabízejí různé funkce a možnosti, jako je ochrana proti sledování, blokování reklam, rychlé připojení, protokoly šifrování atd. To vám umožňuje přizpůsobit si VPN podle vašich potřeb.
 3. Kompatibilita s různými zařízeními: Placené služby VPN jsou obvykle kompatibilní s různými zařízeními a operačními systémy, což umožňuje jejich použití na široké škále zařízení.

Nevýhody:

 1. Snížená rychlost připojení: Používání VPN může zpomalit rychlost vašeho internetového připojení. Přenášení dat přes šifrovaný tunel VPN a přesměrování přes vzdálený server může vyvolat určitou prodlevu.
 2. Důvěra: Při používání VPN vytváříte důvěru v poskytovatele služby. Musíte se spolehnout na to, že dodržují ochranu vašich údajů a soukromí. Je důležité vybírat ověřené a důvěryhodné poskytovatele.

Celkově platí, že výběr mezi Synology VPN Plus Serverem a jinými placenými službami VPN závisí na individuálních potřebách a preferencích.

 

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Potřebujete poradit s výběrem poskytovatele VPN služeb? Nebo potřebujete nastavit VPN na zařízení Synology?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno

Zařazení článku

Kategorie
Štítky