IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak zrychlit počítač/notebook

Jak zrychlit počítač/notebook

Poradíme vám, jak odlehčit vašemu počítači

Publikováno 22.05.2023

Určitě se vám to také někdy stalo: počítač nejdřív šlapal svižně, ale postupně se zpomaloval. Zpočátku jste si toho nevšímali, teď už to však zašlo tak daleko, že se počítač spouští dlouhé minuty, po spuštění programu se pořád dokola otáčí kurzor, až se z toho člověku motá hlava, a na zobrazení webové stránky čekáte jako na boží smilování. 
Ukážeme si, co můžeme udělat, abychom počítač odlehčili.

Operační systém

Aktualizace operačního systému

Zde bych se pozastavil nad tím, co si myslí spousta lidí: „Když to funguje, proč to aktualizovat?
Odpověď je jednoduchá – v průběhu životního cyklu vašeho zařízení se objevují nové a nové zranitelnosti, kterých mohou využít hackeři. Aktualizace tyto zranitelnosti odstraňují. Navíc mohou přidávat spoustu užitečných funkcí.
Osobně vidím update systému Windows jako dvojsečnou zbraň. Někdy počítač zrychlí, někdy zpomalí. V ojedinělých případech dokonce i znemožní start počítače.
V průběhu času však Microsoft tyto chyby opraví a vše zase šlape. Pokud vám však přístroj nenastartuje, musíte aktualizaci odinstalovat a vyčkat, dokud ji Microsoft neopraví.

Aktualizace ovladačů

Pokud jde o aktualizace ovladačů, spousta lidí spoléhá na programy typu Driver Booster apod. Tyto programy zásadně nedoporučuji. Mohou vám ušetřit pár minut času, ale tím, jak fungují, se mnohým uživatelům stalo, že po aktualizaci ovladačů pomocí těchto nástrojů jim počítač nenaběhl
Aktualizace ovladačů může našemu počítači také pomoci. Stačí je stáhnout ze stránek výrobce, pokud známe konkrétní komponenty našeho počítače (jdou dohledat například pomocí programu HWinfo), případně utilitami přímo od samotných výrobců (AMD Adrenaline, Nvidia Experience, Lenovo Vantage, HP Support Assistant apod.).

Čištění pomocí programů

Asi nejspolehlivější program, který důkladně vyčistí počítač, byl vždy CCleaner.
V průběhu let má na triku spoustu potíží se soukromím, bezpečností a „zavraždil“ i nemálo operačních systémů. Má tedy vůbec cenu tento program používat? Ve zkratce – nemá. Všechny důležité nástroje pro zrychlení systému má již Windows zabudované v sobě. 

Čištění disku

Je čištění disku vůbec potřeba? Zrychlím tím počítač? Pokud nemáte disk zaplněný z více než 80 % kapacity, počítač tím u novějších operačních systémů nezrychlíte.
HDD – Zpomaluje kvůli takzvané fragmentaci dat. 
Fragmentace značí to, že jsou data „rozházená“ po celém disku, čímž se prodlužuje doba jejich načítání. Moderní operační systémy však disk pravidelně (nejčastěji jednou týdně) analyzují a v případě potřeby i defragmentují (tedy uspořádají data tak, aby se disku lépe četla). 
Uživateli tedy odpadají veškeré starosti s defragmentací, disk vždy běží, jak nejlépe umí. 
SSD – Zpomaluje se, pokud data přesáhnou asi 90 % kapacity disku. U SSD, na rozdíl od HDD, neexistuje koncept fragmentace! Pokud disk defragmentujete pomocí programů třetích stran, výrazně mu snížíte životnost.
Změna v rychlosti není nijak zásadní. Této situaci a jejím následkům (zvýšené opotřebení volných buněk) má za úkol zabránit tzv. over-provisioning a funkce TRIM.

Antivirus

I antivirus nám může pomoci zrychlit počítač. Jestliže se chcete o antivirových programech dozvědět více nebo potřebujete pomoci s výběrem toho vhodného, můžete si přečíst náš článek o antivirových softwarech.

Zavřít programy po spuštění

Jistě jste si všimli, že se vám spousta instalovaných programů spouští ihned po startu počítače. Některé na pozadí, takže je nevidíte. Některé se však „drze“ spouštějí a tlačí se do popředí, takže je musíte vždy vypínat. 
Tomuto lze zabránit změnou nastavení startu těchto programů. Stačí spustit Správce úloh:
Windows 11 - Zmáčknout Ctrl + Alt + Delete → kliknout na Správce úloh v levé liště na „spouštěné aplikace“.
Windows 10 - Zmáčknout Ctrl + Alt + Delete → kliknout na Správce úloh v horní liště na „Po spuštění“.
Nyní můžeme pravým kliknutím zakázat / povolit aplikace, které se spouštějí zároveň s Windows. Vypínáme vždy pouze aplikace, které známe. 

Některé programy v této nabídce ve Správci úloh nenajdeme. Můžeme je však do složky „Po spuštění“ vložit. Stačí zmáčknout tlačítko WINDOWS + R, napsat shell:startup a do složky vložit zástupce programů.

Počítač (fyzicky)

Čištění

Počítač můžeme zrychlit i prostým vyfoukáním prachu. Zdá se to jako hloupost, jedná se však o fakt. 
Kdy jste naposledy čistil počítač?“ „Nikdy,“ odpovídá zákazník, jehož počítač leží pod stolem už téměř 7 let.
Prach může způsobit hned dva problémy:

1. Zanesení žebrování chladičů, omezení průtoku vzduchu.

  • Možný následek: Komponenty se začnou přehřívat. Moderní procesory se při určité teplotě (v rozsahu 90 až 99 °C) začnou zpomalovat. Toto však neplatí pro všechny součásti počítače, které mohou vlivem vysokých teplot přestat fungovat.

2. Zkratování jednotlivých elektronických součástek na komponentách.

  • Možný následek: Počítač se nezapne, případně nastává BSOD (modrá obrazovka smrti) a v nejhorších případech i požár. 
Přepastování

Teplovodivá pasta mezi chladičem a procesorem vlivem tepla tvrdne. Po několika letech můžete mít dokonce problém oddělit chladič a procesor. 
Z tohoto důvodu je třeba si dávat velký pozor převážně u přepastovávání notebooků – „serváním“ chladiče z procesoru můžete poškodit samotný čip tak, že bude nutno vyměnit celou základní desku. 
U počítače se spíše stane, že vytrhnete čip ze základní desky, což může mít za následek ulomení, případně ohnutí pinů. 
Jak poznat, že je třeba počítač přepastovat? Ideální je předcházet problémům a počítač pravidelně přepastovávat a to alespoň jednou za 2 až 3 roky. 

Upgrade (SSD, RAM)

Absolutní základ pro několikanásobné zrychlení počítače je vyměnit starý pevný disk za SSD. Dnes i nejlevnější SSD za „pětistovku“ zrychlí počítač až desetinásobně.
Osobně využívám SSD výhradně pro operační systém a aplikace, zatímco HDD využívám pro velká data (filmy, videa, fotky, hry).

Co dělám pro zrychlení PC já jako „ajťák“?

1. Nechávám Windows, aby se automaticky aktualizoval.

  • Mám nastavený plán, aby se mi počítač aktualizoval pouze, když na něm nic nedělám.

2. Ovladače stahuji z oficiálních stránek výrobců.

  • Aktualizuji jednou za půl roku (většinou není co aktualizovat).

3. Nepoužívám žádné čisticí / aktualizační programy třetích stran.

4. Čištění disku u mě vypadá takto:

  • Odinstaluji nepotřebné programy.
  • Projdu a uspořádám si veškeré dokumenty.
  • Zkontroluji aplikace po spuštění, případně je vypnu / odinstaluji.

5. 1× ročně vyčistím PC od prachu a přepastuji jej.

6. Pokud mi dochází místo na disku, použiji Windows utilitu „Vyčištění disku“.

  • Toto jsem v průběhu let využil pouze jednou. Práci totiž nechávám na „Inteligentním úložišti“ od Microsoftu.

7. Když vidím, že mám nečekaně málo místa na disku, v Nastavení → Systém → Úložiště zkontroluji, zda mi některé složky nezabírají zbytečně hodně místa. 

Chcete zůstat v obraze a nezmeškat žádný článek?

Přihlaste se k odběru newsletteru a nechte si upozornění pohodlně posílat e-mailem.

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Chcete, aby váš počítač šlapal jako nový?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno