IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak vyčistit klávesnici

Jak vyčistit klávesnici

Jak efektivně vyčistit klávesnici počítače i notebooku, aniž by jí hrozilo poškození? IT Parťák zná řešení. Vsaďte na následující triky.

Publikováno 19.06.2023

Každodenní používání dává vaší klávesnici pěkně zabrat. Ať už používáte tu externí, mechanickou, anebo klávesnici integrovanou přímo v notebooku, rozhodně neuškodí dopřát jí čas od času trochu péče. Čištění ale není jen tak – nesprávný postup nebo nástroje by mohli vaši klávesnici, či dokonce celé zařízení poškodit, v horším případě zcela zničit.

Jak tedy vyčistit klávesnici? Poradíme vám krok po kroku.

Než se pustíte do čištění

Než se pustíte do samotného čištění, odpojte klávesnici od zařízení, případně z ní vyjměte baterie, pokud je bezdrátová. V případě té integrované v notebooku se pak ujistěte, že je vaše zařízení vypnuté. Minimalizujete tak riziko poškození. Připravte si všechny potřebné nástroje a zkontrolujte, že jsou v dobrém stavu. Špinavý kartáč nebo houbička vaší klávesnici nepomohou, spíše naopak.

Chcete o nových článcích vědět mezi prvními?

Stačí se přihlásit k odběru novinek.

Prach, drobky a nečistoty

Pokud používáte externí mechanickou klávesnici, může pro vás být čištění drobných nečistot o něco snazší. A pokud vaše klávesy neskrývají skutečně hluboký nános prachu, drobků, zvířecí srsti a dalších nečistot, máte napůl vyhráno. Drobnou špínu můžete z klávesnice zkusit vytřepat. Jednoduše ji otočte vzhůru nohama a zatřeste s ní, dokud se drobná špína neoklepe.

V případě klávesnice integrované, ale také u většího znečištění je pak potřeba sáhnout po sofistikovanějších nástrojích. Vyzkoušet můžete třeba stlačený vzduch pro vyfoukání nečistot zpod kláves (foukat můžete i sami, ale účinek rozhodně nebude tak velký). A využít můžete i speciální čisticí gel, na který se nečistoty snadno nalepí. Funguje podobně jako plastelína a používá se třeba i k čištění automobilů, pouze si dejte pozor, aby vám jeho části neuvízly pod klávesami.

Mastnota a usazená špína

Pokud jste se zbavili drobných nečistot „suchou“ metodou, je čas přejít na přípravky, kterými se zbavíte nepříjemné mastnoty a odolnější špíny na vaší klávesnici. Tím nejuniverzálnějším je obyčejný navlhčený hadřík s trochou saponátu. Jemně jím klávesnici přejíždějte a čistěte, pouze si dejte pozor na to, aby na něm nezůstalo zbytečně moc vody. Namočení elektronických částí by vašemu zařízení vůbec neprospělo. Alternativou mohou být i speciální vlhčené ubrousky určené právě na čištění elektroniky. S těžce dostupnými místy vám pak pomohou vatové tyčinky.

Pro skutečně důkladné čištění pak můžete přistoupit i k vyloupání kláves. Je tomu skutečně tak, ale buďte opatrní a nesnažte se je vydolovat kuchyňským nožem – využijte raději speciální nástroj k tomu určený, abyste klávesnici nepoškodili nebo nezlomili. Klávesám pak dopřejte vodní lázeň se saponátem, ve které se odmočí a vyčistí. K vyloupání ale raději přistupujte pouze v krajním případě. A pokud se pro něj rozhodnete, ujistěte se, že je u vaší klávesnice možné, a také si nezapomeňte klávesy vyfotit, abyste je dokázali správně vrátit zpátky.

Po čištění vodou a saponátem se ujistěte, že je vaše klávesnice dostatečně suchá předtím, než ji znovu zapojíte a zapnete své zařízení.

Prevence znečištění klávesnice

Aby zůstávala v perfektním stavu, je dobré čistit klávesnici alespoň 1× měsíčně a 1× ročně jí dopřát i hloubkové čištění v rozebraném stavu. Zároveň se snažte minimalizovat znečištění, které jí hrozí. Pracujte pokud možno s čistýma, umytýma rukama, obědovou pauzu si dopřávejte mimo své zařízení a pokud končíte svoji práci, klávesnici můžete také přikrýt, aby se na ni zbytečně neprášilo.

Budete-li dodržovat všechny výše zmíněné rady, jak čistit klávesnici, může vám vydržet i o celé měsíce až roky déle.

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Nejste si jistí zda čistíte klávesnici správně?
Stačí nás kontaktovat
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno