IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak propojit notebook s TV

Jak propojit notebook s TV

Ukážeme vám ty nejsnazší způsoby, se kterými to zvládnete raz dva.

Publikováno 18.09.2023

Malá obrazovka notebooku někdy zkrátka nestačí – a to nejen doma, ale i v práci. Ať už potřebujete promítat čitelnou prezentaci pro svoje kolegy nebo klienty, přesunout obrazovku videohovoru na větší monitor nebo pouze rozšířit svoji pracovní plochu, propojení notebooku s TV je tou pravou cestou.

Ale jak na něj? Poradíme vám několik snadných a efektivních způsobů, abyste příště s přípravou nemuseli zbytečně ztrácet čas.

Jak propojit notebook s TV? Kabelem nebo bezdrátově

Při propojování notebooku s TV máte na výběr dvě hlavní cesty – buď „hezky postaru“, pomocí kabelového připojení, anebo moderně, bezdrátovým způsobem.

Chcete o nových článcích vědět mezi prvními?

Stačí se přihlásit k odběru novinek.

Propojení notebooku s TV pomocí kabelu

Tradiční, jednoduché a spolehlivé – pokud máte po ruce ten správný kabel, dostatek prostoru a vyznáte se v konektorech, připojení pomocí kabelu je sázkou na jistotu.

Vystačí si bez internetového připojení i speciálního programu. A pokud navíc obraz a zvuk z notebooku potřebujete dostat do TV častěji (třeba každý týden), vyplatí se mít kabel již natažený a vše nachystané dopředu, abyste ušetřili čas neustálou přípravou.

Mezi nejběžnější typy kabelového připojení patří:

  • HDMI – v současnosti nejrozšířenější a nejkvalitnější způsob propojení notebooku s TV nebo jiným typem monitoru. Najdete ho téměř na všech zařízeních, a kromě obrazu zajišťuje také přenos zvuku.
  • VGA – starší, nicméně stále rozšířený typ konektoru, který však nabízí horší kvalitu přenosu.
  • DVI – konektor, který vám zajistí relativně kvalitní přenos obrazu, ale na noteboocích a monitorech ho najdete spíše vzácně.

A jak na samotné propojení? Relativně snadno – stačí vybrat ten správný kabel a jemu odpovídající konektor (rozeznáte je podle shodné velikosti a tvaru) zapojit jej do obou dvou zařízení (notebooku i TV).

Pokud váš kabel nepasuje, není všem dnům konec. Můžete buďto sáhnout po jiném, anebo využít redukci – nástavec, na který váš kabel pasovat bude.

A pokud si nejste jistí typem svého kabelu a konektorů, IT Parťák vám rád poradí. Prohlédne si vaše zařízení na dálku skrze zadní kameru vašeho telefonu a doporučí vám nejlepší možné řešení. Kontaktujte nás – první požadavek vyřídíme pro malé firmy a podnikatele zdarma.

Bezdrátové propojení notebooku s TV

Nemáte po ruce vhodný kabel, nebo se s ním jednoduše nechcete tahat? Pro pohodlnější připojení můžete zvolit bezdrátový způsob. Jeho nastavení je trochu složitější, ale s pomocí IT Parťáka ho zvládnete hravě. Budete k němu potřebovat pouze Wi-Fi připojení, kompatibilní zařízení pro přenos a vhodnou aplikaci.

Jaké jsou možnosti bezdrátového propojení notebooku s TV?

  • Chromecast – řešení od společnosti Google, které dnes obsahuje leckterá chytrá TV. Spustit ho navíc můžete přímo z prohlížeče Google Chrome – pomocí tří teček vpravo nahoře a tlačítka „Odeslat…“ A pokud vaše TV nebo monitor Chromecast nepodporuje, stačí do něj zapojit příslušné rozšíření, které pořídíte v leckterém obchodě s elektronikou.
  • Miracast – tato technologie funguje na podobném principu jako Chromecast, potřebujete k ní však jednotnou Wi-Fi síť a také podporu na obou zařízeních. Pokud oboje máte, promítání spustíte z Nastavení systému, v sekci Zařízení Bluetooth a jiná“.
  • AirPlay – nejsnazší cesta propojení pro všechny Apple uživatele. Pokud ji vaše TV podporuje, případně máte rozšiřující zařízení Apple TV, a k tomu MacBook, máte vyhráno. Stačí zapnout nastavit možnost „AirPlay monitor“ na „Apple TV“ v nastavení systému.

Jak nastavit obraz z notebooku v TV?

Kabel, aplikaci nebo nastavení máte zajištěné. A dál? Aby vše fungovalo tak, jak si přejete, můžete si z nabídky systému vybrat hned několik možností sdílení obrazu. Ve Windows se k nim dostanete přes zkratku Win + P, u Apple zařízení pak z nastavení „Monitory“.

  • Jenom obrazovka počítače – jde o klasické nastavení, kdy obraz není nikde promítán.
  • Duplikovat – na TV nebo monitoru se zobrazí promítaný obraz, se kterým dále pracujete na svém notebooku.
  • Rozšířit – vaše pracovní plocha se z notebooku rozšíří i do TV, na obou tak můžete pracovat zároveň. Tento režim se hodí např. když chcete promítat obraz, ale na svém notebooku mít poznámky.
  • Jenom druhá obrazovka – váš obraz „zmizí“ z vašeho notebooku a přesune se do TV, kde s ním můžete pracovat jako na klasickém monitoru.

Už víte, jak propojit notebook s TV?

Jakým způsobem propojíte svůj notebook s TV, záleží především na vašich potřebách a dostupných možnostech. Propojení kabelem je spolehlivé a nabízí vysokou kvalitu, bezdrátové připojení je naopak pohodlnější a lze s ním pracovat flexibilněji.

Zjistěte, které vám vyhovuje nejvíce, případně si nechte poradit. IT Parťák vám doporučí nejlepší řešení přesně pro vás a provede vás celým procesem. Kontaktujte nás, ať už máte jakýkoliv požadavek s IT.

Technologie má být radost, ne starost.

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Nejste si jistí, jak propojit notebook s TV?
Stačí nás kontaktovat
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno