Jak skutečně smazat všechno z disku
Pořídili jste si nový počítač a zvažujete prodej starého? Jedna z nejdůležitějších úvah ještě před cenou by měla být: „Co s pevným diskem?“
Běžný uživatel data z disku odstraní zformátováním, odstraněním souborů a vysypáním koše či obnovením přístroje do továrního nastavení. Ani jeden z těchto úkonů však data nesmaže. Data jsou na pevném disku uložena na dvou místech:
Příklad, který znázorňuje vztah mezi oběma výše uvedenými body:
Pokud přesunete (nikoliv zkopírujete) film ze složky Stažené soubory do složky Videa, změní se pouze jeho umístění v souborovém systému. Fyzické umístění na disku zůstává neměnné.
„Po vysypání koše už ale data v počítači nenajdu!“ – častá úvaha lidí, ve své podstatě správná. Vysypáním koše (ale také zformátováním disku či uvedením přístroje do továrního nastavení) odstraníte ze souborového systému fyzickou adresu daného souboru. Soubor tedy v počítači již neuvidíte. Jeho fyzické umístění však zůstává neměnné, pevný disk „ví“, že data může přepsat jinými daty, ale neučiní tak ihned.
A právě v tomto tkví potíž (a zároveň výhoda, jak si povíme níže).
odebírejte náš newsletter:
Existují programy, které přečtou veškerá fyzická data na pevném disku a zobrazí vám je v uživatelsky přívětivé podobě. Většina z nich je placených, ale najdou se i některé zdarma, ty však nejsou příliš spolehlivé. V sekci softwaru zdarma mám osobně nejlepší zkušenost s programem Recuva od firmy Piriform (tvůrce známé aplikace CCleaner).
Případní kupci pevných disků tyto programy využijí k tomu, aby obnovili data a mohli je zneužít. Nejčastěji využívají vaše osobní údaje z dokumentů v počítači nebo fotografie. Opravdu existují lidé, kteří se touto činností živí a skupují stará zařízení v různých bazarech, fórech apod. pod vidinou vytěžení zneužitelných dat z jejich disků.
Fakt, že data jsou na disku fyzicky přítomná do doby, než je pevný disk přepíše, ovšem může být i ku prospěchu. Pomůže nám zejména v případech, kdy je potřeba zachránit omylem smazané soubory či složky.
Stačí pevný disk zformátovat a poté jej přepsat náhodnými daty. To má za následek fyzické přepsání dat. Náhodná data můžete zapsat sami – stačí kopírovat jeden soubor do té doby, než bude disk zaplněný do posledního místa. Některé specializovanější programy si však umí poradit i s tímto postupem. Obrana proti nim je pak několikanásobné přepsání dat na disku pomocí speciálních softwarů generujících pseudonáhodné datové soubory a podobných pokročilých IT metod.
Pokud máte SSD, používejte pro smazání disku výhradně software jeho výrobce. Přemazání pomocí jiných programů, případně svépomocí sníží jeho životnost o několik jednotek procent!
Mnoho zákazníků mi říkalo, že výše uvedené způsoby jsou dostačující. Já ale vždy říkám, že kdo chce mít jistotu, má z pevného disku vytáhnout plotny a rozbít je kladivem. U SSD stačí rozbít paměťové čipy.
Závěrem bych chtěl zmínit mýtus, že data z pevného disku smažete obyčejným magnetem. Není to pravda. Ke smazání dat by bylo třeba položit extrémně silný magnet přímo na plotnu pevného disku.