IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Hledači vašich dat

Hledači vašich dat

Jak skutečně smazat všechno z disku

Publikováno 13.01.2024

Pořídili jste si nový počítač a zvažujete prodej starého? Jedna z nejdůležitějších úvah ještě před cenou by měla být: „Co s pevným diskem?“ 

Běžný uživatel data z disku odstraní zformátováním, odstraněním souborů a vysypáním koše či obnovením přístroje do továrního nastavení. Ani jeden z těchto úkonů však data nesmaže. Data jsou na pevném disku uložena na dvou místech:

  1. Fyzicky na pevném disku – To je místo, kde se vaše data reálně nacházejí na pevném disku v podobě jedniček a nul.
  2. Souborový systém – Nachází se také na pevném disku a odkazuje na fyzické umístění dat.

Příklad, který znázorňuje vztah mezi oběma výše uvedenými body: 
Pokud přesunete (nikoliv zkopírujete) film ze složky Stažené soubory do složky Videa, změní se pouze jeho umístění v souborovém systému. Fyzické umístění na disku zůstává neměnné.

Po vysypání koše už ale data v počítači nenajdu!“ – častá úvaha lidí, ve své podstatě správná. Vysypáním koše (ale také zformátováním disku či uvedením přístroje do továrního nastavení) odstraníte ze souborového systému fyzickou adresu daného souboru. Soubor tedy v počítači již neuvidíte. Jeho fyzické umístění však zůstává neměnné, pevný disk „ví“, že data může přepsat jinými daty, ale neučiní tak ihned.
A právě v tomto tkví potíž (a zároveň výhoda, jak si povíme níže). 

Chcete si přečíst a další podobné články?

odebírejte náš newsletter:

Existují programy, které přečtou veškerá fyzická data na pevném disku a zobrazí vám je v uživatelsky přívětivé podobě. Většina z nich je placených, ale najdou se i některé zdarma, ty však nejsou příliš spolehlivé. V sekci softwaru zdarma mám osobně nejlepší zkušenost s programem Recuva od firmy Piriform (tvůrce známé aplikace CCleaner).

Případní kupci pevných disků tyto programy využijí k tomu, aby obnovili data a mohli je zneužít. Nejčastěji využívají vaše osobní údaje z dokumentů v počítači nebo fotografie. Opravdu existují lidé, kteří se touto činností živí a skupují stará zařízení v různých bazarech, fórech apod. pod vidinou vytěžení zneužitelných dat z jejich disků.

Fakt, že data jsou na disku fyzicky přítomná do doby, než je pevný disk přepíše, ovšem může být i ku prospěchu. Pomůže nám zejména v případech, kdy je potřeba zachránit omylem smazané soubory či složky.

Jak tedy data smazat s 99% spolehlivostí?

Stačí pevný disk zformátovat a poté jej přepsat náhodnými daty. To má za následek fyzické přepsání dat. Náhodná data můžete zapsat sami – stačí kopírovat jeden soubor do té doby, než bude disk zaplněný do posledního místa. Některé specializovanější programy si však umí poradit i s tímto postupem. Obrana proti nim je pak několikanásobné přepsání dat na disku pomocí speciálních softwarů generujících pseudonáhodné datové soubory a podobných pokročilých IT metod.

Pokud máte SSD, používejte pro smazání disku výhradně software jeho výrobce. Přemazání pomocí jiných programů, případně svépomocí sníží jeho životnost o několik jednotek procent!

99% spolehlivost je málo. Chci mít 100% jistotu!

Mnoho zákazníků mi říkalo, že výše uvedené způsoby jsou dostačující. Já ale vždy říkám, že kdo chce mít jistotu, má z pevného disku vytáhnout plotny a rozbít je kladivem. U SSD stačí rozbít paměťové čipy.

Závěrem bych chtěl zmínit mýtus, že data z pevného disku smažete obyčejným magnetem. Není to pravda. Ke smazání dat by bylo třeba položit extrémně silný magnet přímo na plotnu pevného disku. 

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Potřebujete pomoci se smazáním dat?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno