IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / DNS záznamy na doméně – k čemu slouží?

DNS záznamy na doméně – k čemu slouží?

Od nastavení až k praktickému využití

Publikováno 21.08.2023

Když si pořídíme vlastní doménu (např.: „it-partak.cz“) u poskytovatele, budeme muset provést několik kroků, abychom mohli efektivně využívat e-mailové služby a zajistili správné fungování webu.

Jedním z těchto kroků je také nastavení DNS záznamů v administraci domény. Náš poskytovatel nám dá do administrace automaticky přístup, jakmile si doménu zakoupíme/zaregistrujeme. Nyní se tedy spolu podíváme, co to jsou ty DNS záznamy, k čemu jsou dobré a kde a jak je nastavíme.

Je důležité pečlivě prostudovat dokumentaci poskytovatele domény a e-mailové služby, protože postupy mohou být mírně odlišné v závislosti na poskytovateli – každé administrační prostředí vypadá trošku jinak.

Co jsou DNS záznamy a k čemu slouží?

DNS (Domain Name System) záznamy jsou záznamy, které převádějí doménová jména (například example.com) na IP adresy (například 192.0.2.1). Ty jsou používány pro identifikaci a lokalizaci počítačů a služeb připojených k internetu.
Jinými slovy: vámi zakoupený název překládají domény DNS na IP adresy konkrétních serverů.

DNS záznamy jsou uloženy na DNS serverech po celém světě u několika poskytovatelů DNS a obsahují informace potřebné pro správné směrování síťového provozu. Tyto záznamy řídí to, kam jsou směrovány e-maily a další provoz spojený s naší doménou.

Mezi nejběžnější účely DNS záznamů patří:
 1. Překlad doménových jmen na IP adresy:
  Hlavním účelem DNS záznamů je převést snadno zapamatovatelná doménová jména, která lidé používají, na odpovídající IP adresy, které počítače a síťová zařízení používají pro komunikaci.
 2. Záznamy MX (Mail Exchanger):
  Tyto záznamy se používají pro směrování pošty na správný e-mailový server pro danou doménu.
 3. Záznamy NS (Name Server):
  Určují autoritativní DNS servery pro danou doménu. Tyto servery obsahují informace o DNS záznamech pro danou doménu.
 4. Záznamy CNAME (Canonical Name):
  Používají se pro vytváření aliasů pro existující doménová jména. Tím umožňují přesměrování jedné domény na jinou.
 5. Záznamy TXT (Text): 
  Tyto záznamy mohou obsahovat libovolný textový obsah a jsou často používány pro různé účely, například ověřování domény pro e-mailové služby (SPF, DKIM, DMARC) nebo poskytování informací o doméně.
 6. Záznamy SRV (Service):
  Určují specifické síťové služby (například hlasové služby, videohovory, přenos souborů) pro danou doménu nebo poddoménu.

DNS záznamy jsou základním stavebním kamenem fungování internetu a umožňují nám používat snadno zapamatovatelná doménová jména namísto složitých číselných IP adres.

Nechcete přehlídnout žádný nový článek?

Odebírejte náš newsletter.

Jaké je praktické využití DNS záznamů pro malé a střední společnosti?

Pro malé a střední firmy jsou DNS záznamy velmi užitečné a důležité. Nejčastěji jsou využívány pro následující akce:

 1. Převod doménových jmen na IP adresy: 
  DNS záznamy umožňují malým firmám a podnikatelům propojit své doménové jméno (například vasefirma.cz) s IP adresou jejich webového serveru. To znamená, že když někdo zadá doménové jméno do svého webového prohlížeče, DNS záznamy zajistí správné směrování na správnou IP adresu, kde je hostována webová stránka společnosti.
 2. E-mailové služby:
  DNS záznamy se používají také pro konfiguraci e-mailových služeb pro firemní doménu. Záznamy MX (Mail Exchanger) definují, které e-mailové servery jsou odpovědné za příjem a doručování e-mailů pro danou doménu. To umožňuje i podnikatelům a malým firmám mít profesionální e-mailovou adresu, která je spojena s jejich vlastní doménou.
 3. Autorizace a ověřování e-mailů:
  DNS záznamy se používají mimo jiné také pro konfiguraci SPF, DKIM a DMARC, což jsou tři různé techniky a standardy zajišťující autorizaci a ověřování e-mailů.
 4. SSL/TLS certifikáty:
  Pro zabezpečení webových stránek pomocí šifrovaného spojení HTTPS (zámeček u adresy stránky) je potřeba SSL/TLS certifikát. Pro získání a správnou konfiguraci certifikátu je zapotřebí konfigurovat DNS záznamy. Například záznamy typu CNAME nebo TXT se používají pro ověření vlastnictví domény při žádosti o certifikát.
 5. Přesměrování a aliasy:
  Podnikatelé a firmy často využívají záznamy CNAME pro vytváření aliasů (zástupných jmen svých doménových jmen). Díky tomu vytvářejí snadno zapamatovatelné aliasy pro různé služby nebo stránky, které firma poskytuje. Například můžete vytvořit alias pro svůj e-shop (obchod.vasefirma.cz), který směřuje na vaši hlavní webovou stránku.
 6. Subdomény a různé služby:
  Oblíbená bývá také tvorba subdomén pro různá oddělení nebo služby. I to lze realizovat pomocí DNS. Například můžete vytvořit subdoménu pro interní komunikaci (intranet.vasefirma.cz) nebo pro blog (blog.vasefirma.cz).

Správné konfigurování DNS záznamů umožňuje podnikatelům a firmám optimalizovat svou online přítomnost, zajišťovat spolehlivou komunikaci a poskytovat profesionální služby svým zákazníkům. Je důležité správně nastavit a spravovat tyto záznamy, což lze obvykle provést prostřednictvím rozhraní poskytovatele doménových jmen nebo DNS serveru, který společnost používá.

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Potřebujete nastavit DNS záznamy a nevíte, jak na to?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno

Zařazení článku

Kategorie
Štítky