IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Co může ohrozit váš počítač a jak se proti tomu bránit

Co může ohrozit váš počítač a jak se proti tomu bránit

Viry v IT světě označujeme slovem malware. V překladu se jedná o „program se zlými úmysly“.

Publikováno 17.04.2023

Počítačové viry se s lidstvem táhnou už řadu let. O prvních virech jako takových se začalo hovořit už v roce 1949. Na univerzitě v Illinois měl tehdy John von Neumann přednášku o programech, které by se mohly samy reprodukovat. V roce 1971 byl pak zaznamenán první funkční virus, jmenoval se Creeper. Přestože se podle definice jedná o virus, byl tento program vyvinut za účelem testování zabezpečení. Byl zkrátka takovou zkouškou, zda je možné vyvinout samostatně reprodukovatelný program.

Historicky se pak viry vyvinuly do podoby, kterou známe dnes. V současnosti jich existuje taková spousta, že je nemožné je všechny popsat v jednom článku. Proto se zaměřím na ty nejrozšířenější.

Jak vlastně uživatel může narazit na virus?

PhishingPhishing jsme popsali v článku o sociálním inženýrství jako techniku, díky které útočník může zjistit naše osobní informace, například heslo nebo e-mail. Phishing se ale dá využít i jiným způsobem, funguje ovšem vždy podobně – přijde vám e-mail, který se bude tvářit jako důvěryhodný a bude obsahovat odkaz na nějakou stránku. Tentokrát po vás ale útočník nechce osobní informace – hned po kliknutí na daný odkaz se začne stahovat soubor (malware).

Torrenty – Toto může potkat ty uživatele, kteří stahují filmy, seriály, hry a vlastně vše, za co se správně má zaplatit. Vysvětlení toho, co je torrent a jak funguje, je zdlouhavé. Pro tuto chvíli postačí vědět, že uživatelé pro stahování nelegálních souborů využívají aplikace jako BitTorrent nebo µTorrent . Na těch se však nachází spousta souborů, které obsahují malware. V Česku jsou obdobou torrentu stránky jako Ulož.to.

Napadená síť – Může se stát, že vaše pracovní síť už je napadena. Nemusíte udělat nic špatně, a stejně se k vám daný virus dostane. Jakmile se totiž začne šířit, je velice složité ho zastavit.

Webové stránky – Na webovou stránku, která obsahuje virus, se můžete dostat i nevědomky sami. Například když kliknete na podezřelou reklamu nebo na nějakou nabídku na internetu. Některé z těchto stránek se dají poznat na první pohled, některé jsou ale udělány tak, aby to bylo skoro nemožné. Vždy se proto podívejte do adresního řádku (URL) dané webové stránky. Jestli se tam nachází překlep nebo nerelevantní doména (třeba .ru), jde s největší pravděpodobností o web s virem.

Napadené médium – Další způsob, jak útočník může dostat virus do vašeho počítače, je například prostřednictvím flash disku. Stačí, když je flash disk napadený a váš kolega nebo známý vám ho zapůjčí. Vy si ho připojíte do počítače a virus se ačne okamžitě šířit.

Typy virů

S jakými viry se vlastně můžete nejčastěji setkat?

Trojský kůň – v dnešní době nejničivější a nejnebezpečnější virus. Na počítači toho dělá spoustu. Může vám začít instalovat další malware a tím obcházet váš antivirus a bezpečnostní protokoly. Může také využít PC k nelegálním DDoS útokům. Zkráceně se jedná o to, že se počítač bude neustále snažit připojit k nějaké síti, a jelikož útočníci těchto počítačů mají spoustu, můžou dané útoky cílit a síť shodit.

Tomuto viru se moc bránit nedá. Vydává se totiž za běžné programy a pro antivirové programy je tím pádem skoro nevystopovatelný. V dnešní době je ale pravděpodobnost, že antivirový software tento vir vystopuje a odstraní, vysoká. Jestli se tak nestane, je potřeba spustit počítač v bezpečnostním režimu a odstranit program, ve kterém tento virus je.


Spyware – neboli špionážní software. Ve zkratce je to virus, který odesílá data z vašeho počítače nebo mobilu bez vašeho vědomí. Může tak například odesílat vaše hesla, bankovní údaje či jiné informace. Když si totiž stáhnete nějaký program, jeho autor si může nechat posílat informace o vašem zařízení. Někteří autoři ale k programu přiřadí i spyware, který sbírá i informace, které nechcete. I když mnoho aplikací říká, že nesbírá žádná osobní data, v dnešní době si tím nemůžete být jistí.

Zde toho bohužel ze strany bezpečnosti jako uživatelé moc neuděláte. Jediná možnost je kontrolovat programy, které stahujete, antivirovým programem a nestahovat neznámý software.

Adware – virus, který je sám o sobě neškodný. Ve své podstatě pouze způsobí to, že vám budou vyskakovat okna s reklamami, anebo bude sbírat vaše data, aby vám mohl nabízet relevantnější reklamy. Na co je potřeba si dávat pozor, jsou ty reklamy samotné. Mohou totiž odkazovat na stránky, které v sobě mají určitý druh malwaru.

Ubránit se před tímto virem je jednoduché. Stačí spustit kontrolu ve svém antivirovém programu nebo ve Windows Defenderu. Tyto viry jsou lehce dohledatelné a antivir je dokáže rychle odstranit.

Ransomware – virus, který může zamknout vše. Jedná se o druh škodlivého softwaru, který zašifruje vaše data a útočník si je zkopíruje k sobě. Není možné se k nim nijak dostat ani je vidět. Útočník po vás poté požaduje výkupné výměnou za vrácení vašich dat.

Bohužel mám špatnou zprávu – pakliže nejste zkušení hackeři, není možné se k datům nijak dostat. Šifrace dat na disku je mnohdy skoro neprolomitelná. Za žádných okolností ale nikdy neplaťte útočníkovi požadovanou částku! Není zde totiž žádná jistota, že vám vaše data vrátí zpátky a že je neprodá.

Worm viruspočítačový červ, který se šíří neuvěřitelnou rychlostí. Od svého vzniku se může dostat do celého světa během několika hodin. V systému dokáže vytvářet spoustu nepříjemností od zpomalení počítače po mazání souborů. Využívá se také k tomu, aby se na počítač dokázal infiltrovat další, nebezpečnější software.

Jestli máte počítač nakažený červem, je potřeba odstranit soubor, který v sobě tento virus měl. Jestli nevíte, který to je, doporučujeme spustit plnohodnotnou kontrolu systému prostřednictvím programu Windows Defender.

Jestliže máte podezření, že se váš počítač stal obětí viru, neváhejte nás kontaktovat. Poradíme vám a zabezpečíme váš počítač tak, aby k podobným nepříjemnostem už nedošlo.

Zajímají vás podobné bezpečnostní články?

Tak odebírejte náš newsletter.
Stačí zadat váš e-mail.

Autor článku

Stanislav Byrtus
Stanislav Byrtus

Váš IT Parťák

Všechny články
Bojíte se, že je váš počítač napaden?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno