IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Co je operační systém FreeDOS

Co je operační systém FreeDOS

Jak funguje, pro koho je vhodný a kde jej bezpečně pořídit

Publikováno 25.09.2023

FreeDOS je open-source operační systém (OS) navržený jako klon staršího MS-DOSu (Microsoft Disk Operating System). Ten byl populární v 80. a 90. letech 20. století, zejména mezi uživateli počítačů s procesory typu x86. FreeDOS byl vytvořen jako svobodný a otevřený nástupce MS-DOSu, který umožňuje uživatelům spouštět starší software a hry navržené pro MS-DOS, a to zejména na moderních počítačích a kompatibilních hardwarových platformách. Byl vyvinut komunitou dobrovolníků a je distribuován pod licencí GNU General Public License (GPL), což znamená, že je zdarma k použití, distribuci a úpravám. Použití tohoto operačního systému je pro běžné uživatele dnešní doby téměř nemožné, protože nemá grafickou nadstavbu a pro jeho správu a práci v něm se využívají textové příkazy (stejné jako v MS-DOS) – systém samotný je tedy vlastně jen a pouze příkazový řádek.

Proč se prodávají počítače a notebooky s operačním systémem FreeDOS?

Nové počítače a notebooky s operačním systémem FreeDOS se vyrábí a prodávají z několika důvodů:

 1. Flexibilita a výběr operačního systému: Někteří zákazníci preferují možnost sami si zvolit operační systém, který chtějí na svém novém počítači používat. Tím, že je přístroj prodáván s FreeDOS, mají možnost instalovat si na něj libovolný OS podle svých potřeb.
 2. Nižší náklady: Licence pro operační systémy, jako je Windows, mohou pro výrobce počítačů představovat významné náklady. Prodávání přístrojů s FreeDOS může snížit jejich cenu, což může být atraktivní pro zákazníky, kteří nechtějí nebo nepotřebují konkrétní OS od Microsoftu a jsou ochotni si jej nainstalovat sami.
 3. Otevřený software a vývojářské účely: FreeDOS je open-source operační systém, což znamená, že je k dispozici vývojářům (programátorům) a nadšencům, kteří mohou provádět různé úpravy a experimenty.
 4. Historické nebo specializované účely: Některé aplikace nebo zařízení vyžadují starší verze operačního systému MS-DOS nebo FreeDOS kvůli kompatibilitě nebo specifickým funkčním požadavkům.
Proč stojí nový počítač nebo notebook s FreeDOS méně než ten s Windows?

Cena přístroje s operačním systémem FreeDOS je obvykle nižší než u stejného hardwaru s operačním systémem Windows. Důvodů je hned několik:

 1. Licenční náklady: Jeden z hlavních faktorů, který zvyšuje cenu počítače, je náklad na licenci pro OS. Microsoft Windows, který je jedním z nejčastěji používaných operačních systémů, vyžaduje placení licence, která může být zahrnuta v ceně zařízení.
 2. Marketing a dohoda s výrobci: Výrobci počítačů často uzavírají dohody s Microsoftem, které jim umožňují získat slevy nebo jiné výhody při zakoupení licencí pro Windows. Tyto dohody mohou také ovlivnit konečnou cenu přístroje s Windows.

Nechcete propásnout žádný nový článek?

Odebírejte náš newsletter:

Na co si dát pozor, když si kupujeme počítač nebo notebook s FreeDOS?

Pokud se chystáme pořídit si nový přístroj s operačním systémem FreeDOS, je důležité si uvědomit několik klíčových věcí a dát pozor na následující:

 1. Operační systém: Pokud po zakoupení budeme chtít mít v zařízení jiný operační systém než FreeDOS, je potřeba ho doinstalovat ručně. Jestliže potřebujeme Windows nebo jiný specifický OS, bude nutné zakoupit licenci.
 2. Kompatibilita hardwaru: Zkontrolujeme, zda námi vybraný hardware počítače nebo notebooku je kompatibilní s operačním systémem, který plánujeme používat.
 3. Ovladače a podpora: Ujistíme se, že jsou dostupné potřebné ovladače pro hardware našeho přístroje pro námi zvolený operační systém.
 4. Záruka a servis: Zjistíme, jaká záruka a servisní podpora je k dispozici pro náš počítač nebo notebook. Některé výrobky mohou mít omezenou podporu nebo záruku, zejména pokud jsou prodávány s FreeDOS.
Pro koho je a pro koho není vhodný počítač s OS FreeDOS?

Počítač či notebook s OS FreeDOS je vhodný především pro uživatele, kteří si dokážou obstarat licenci na moderní a použitelný OS (ve většině případů OS Windows) levněji, než kolik by za ni zaplatili ve formě předinstalovaného systému ve vybraném zařízení. Této možnosti také využívají lidé, kterým nevadí nutnost před použitím daného HW provést instalaci tohoto systému. Často si tito uživatelé pořizují tzv. druhotné licence OS Windows, což ale nedoporučujeme – pořizování takovýchto licencí s sebou nese značná rizika (budeme se jim věnovat níže).

Počítač či notebook s OS FreeDOS není vhodný především pro uživatele, kteří chtějí zařízení jen vybalit z krabice a začít jej během pár minut používat bez nutnosti provádět další složité operace či nákupy.

Co jsou to druhotné licence OS Windows? Jaké mají výhody, nevýhody a rizika?

Druhotná licence (tzv. použitá licence) je licence, která je vykoupena od některé ze společností, které již licenci nevyužijí, například z důvodu přechodu na novější software. 

Na trhu jsou však velmi často nabízeny softwarové licence, které nemají jasný původ, a můžou jak pro zákazníka, tak pro prodejce představovat právní a bezpečnostní rizika. Často jsou nabízeny jako „druhotné licence“, mají lákavou cenu a jejich prodejce vystupuje ve své komunikaci velmi seriózně. Za legálnost používaného softwaru ovšem vždy odpovídá člověk, který software používá, a nikoliv jeho dodavatel. Poškozený zákazník se může domáhat práva a náhrady škody na dodavateli nelegální licence, tento proces je však poměrně zdlouhavý. Dodavatel navíc mezitím často ukončí svou činnost.

Druhotné licence mají pouze jednu jedinou výhodu a tou je jejich cena. Často je nižší až o 90 % oproti ceně nového softwaru. Tím ale veškeré výhody druhotných licencí končí.

Nejčastější problémy spojené s nákupem neověřených/druhotných licencí:
 1. Nabízená licence a její edice je jiná, než jakou prodejce uvádí. Může jít například o neprodejné licence určené pro neziskový sektor a vývojáře nebo o licence pro komerční použití s licenčním označením, které se neshoduje se skutečným původem aktivačního klíče.
 2. Aktivační licenční klíč je výsledkem trestné činnosti – je ukradený nebo pochází ze zaniklé firmy, která nevyčerpala své multilicence.
 3. Aktivační klíč je skutečně pravý a prodejce spolu s ním nabízí „potvrzení původního vlastníka o souhlasu s převodem licence“, ale tímto způsobem byl klíč prodán mnoha zákazníkům. Ke všemu ono potvrzení původního majitele nemusí být pravé.
 4. Prodejce dodá falešný certifikační COA štítek, na kterém je natištěný aktivační klíč jiného produktu (např. bezplatného produktu nebo klíč z elektronické distribuce).
 5. Může jít o kompletní falzifikát, kdy nabízený klíč není vůbec funkční.

Vzhledem k výše zmíněným faktům tedy rozhodně není vhodné využívat a nakupovat tyto druhotné licence – vyhneme se tím možným problémům a komplikacím nebo dokonce finanční ztrátě a v neposlední řadě také rozporu s platnou legislativou. Jediná správná cesta k nákupu licence je oficiální web výrobce softwaru anebo oblíbený renomovaný e-shop/obchod.

Instalace nového OS  Windows nemusí být vždy snadná, ale právě proto jsme tu my. Systém nainstalujeme spolu s vámi. Jediné, co vám k tomu stačí, je telefon (starý maximálně 4 roky) a internetové připojení. Prostřednictvím telefonu nám pouze ukážete zařízení a my vás navedeme, jak se doklikat správného výsledku.

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Potřebujete pomoci s instalací operačního systému?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno