IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Proč (ne)blokovat reklamy na internetu

Proč (ne)blokovat reklamy na internetu

Co jsou trackery a k čemu je dobrý adblocker

Publikováno 20.11.2023

Blokování reklam je dnes standardem. Jedná se vlastně o nekonečný kolotoč: služby jako Youtube, Google, Facebook a další přidávají ke svému obsahu stále více reklam. Stále více uživatelů je však blokuje, a služby proto hledají další možnosti, jak je ke zobrazování inzerce „donutit“.

Následkem je, že dnes již téměř není možné sledovat Youtube bez reklamy (pokud si ovšem nezaplatíte Premium členství) či prohlížet internet, aniž by na vás nevyskakovaly reklamy. Mimochodem, zmíněný Youtube aktuálně zavádí patnácti– až třicetisekundové reklamy, které nepůjdou přeskočit. 

Trackery ("sledovače")

Je důležité zmínit, že i když zablokujeme reklamu pomocí rozšíření v prohlížeči, málokdy zablokujeme i takzvané trackery, což jsou servery, které sbírají data o nás a našich aktivitách na internetu.

Trackery dokážou zaznamenávat veškerá kliknutí, pohyby myši, scrollování po stránce i to, že jsme začali vyplňovat nějaký formulář. Vše je prováděno za jediným účelem – prodat nám produkt.

Firmy ve velkém analyzují uživatele a na základě těchto analýz jim zobrazují reklamy, u kterých je největší šance, že na ně uživatel klikne.

Lidé se pak dělí zpravidla na dvě skupiny: jedněm tento fakt, že je každý jejich pohyb sledován, nevadí, druzí naopak neustále hledají možnosti, jak sledovače vypnout nebo alespoň omezit.

Návod, jak vypnout sledovače:

Google Chrome

Klikněte na "tři tečky" v pravém horním rohu → „Nastavení“ → V levé liště klikněte na ”Ochrana soukromí a zabezpečen프Soubory cookie třetích stran” → Přepněte posuvník „Posílat při procházení webů požadavek Do Not Track”.

Opera 

Přejděte na „Nastavení” („Předvolby” na počítačích Mac) → Klepněte na „Soukromí & bezpečnost” na postranním panelu → V sekci „Soukromí“ zaškrtněte volbu „Odesílat při prohlížení webových stránek požadavek Nesledovat uživatele”.

Microsoft Edge

Ikonka zámku → „Prevence sledování“„Blokovat” → Posuňte posuvník u funkce „Prevence sledování u tohoto webu (Vyvážené)”.

Mozilla Firefox

Na liště nabídek v horní části aplikace klikněte na „Nastavení“ → Přejděte do sekce „Soukromí a zabezpečení” → Pod textem „Říci webovým stránkám pomocí signálu Do Not Track, že nechcete být sledováni“ zvolte možnost „Vždy“.

Nechcete zmeškat žádný článek?

Odebírejte náš newsletter –>

Blokování reklam

Co se týče reklam, existují tři hlavní způsoby, jak je zablokovat: pomocí VPN, ad blockeru a pop-up blockeru.

Blokování na PC

Blokování reklam na PC je velmi jednoduchá záležitost. Stačí si do prohlížeče (Chrome, Edge, Firefox, Opera či Safari) nainstalovat ad blocker a máme téměř vyhráno.

Další druh reklam jsou pop-up reklamy, které nám otevřou novou záložku, případně rovnou nové okno prohlížeče. Ty můžeme ve velké míře zablokovat pomocí pop-up blockeru.

Pokud chceme blokování reklam posunout o úroveň výše, můžeme si zakoupit VPN, která nám zajistí soukromé připojení k webům. Spousta poskytovatelů VPN navíc blokuje i reklamy. Nejznámější VPN poskytovatelé jsou BitDefender, CyberGhost a NordVPN.

Pozor – na ploše počítače se nám v žádném případě reklamy zobrazovat nesmí. Pokud se tak děje, znamená to, že máme počítač nakažený nějakým škodlivým softwarem. Reklamy se primárně zobrazují na webech, které navštěvujeme pomocí prohlížeče (nejčastěji Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Seznam, případně Microsoft Edge).

Blokování na mobilu

Pro telefony již existují prohlížeče, které nám reklamy zablokují. Dokonce i Google Chrome umožňuje v nastavení vypnout reklamy a pop-up okna. Toto však nemá stoprocentní účinnost. Zde je velkým pomocníkem právě VPN.

Co na to provozovatelé služeb?

Pohled na reklamy v očích provozovatele služby je však zcela jiný.
Reklamy jsou často jediným zdrojem příjmů pro majitele programu / webové stránky / služby, které mohou lidé používat zdarma. Výměnou za to chce, ať se návštěvníkům webu zobrazují reklamy. Právě za ty provozovatel získává příjem, který používá pro rozvoj dané služby/nástroje/programu.
Proto se někteří majitelé takovýchto služeb snaží zjistit, zda používáte blokátory reklam. Pokud zjistí, že ano, pokusí se zpravidla vám přístup k jejich službě omezit/zakázat/znepříjemnit.

Pokud tedy používáte blokátory reklam a na některém webu vám něco nefunguje, může to být právě tím. Tento problém vyřešíte tak, že v blokátoru udělíte konkrétní stránce výjimku.

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Potřebujete poradit s instalací či nastavením ad blockeru?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno