8 rad, díky kterým můžete dát sbohem pomalému připojení
Říkáte si, že je váš internet pomalý, ale nemůžete přijít na to proč? Čekáte na načtení webu třeba i minutu a nemůžete se dívat na filmy, protože se sekají co 10 sekund? Příčin je mnoho. Vybral jsem pro vás ty nejčastější.
Zkoumáte, proč máte pomalý internet, a najednou si všimnete toho, že máte jednu čárku u signálu. Začnete řešit, čím to je, a nevíte si rady. Stačí se řídit těmito kroky:
Router je povětšinou schopen si frekvenci (kanál) upravit automaticky. Jsou však i případy, kdy ji musíme nastavit ručně. Bývá to v prostorách, kde je více Wi-Fi sítí. Zjistíte to pomocí mnoha aplikací, které si stáhnete přímo do chytrého telefonu.
Odebírejte náš newsletter:
Spousta firem si nechává starý router, protože zkrátka funguje. Může však zásadně zpomalovat internet. Starší routery nebo modemy mnohdy sotva splňují standard 802.11 b/g, který má maximální přenosovou rychlost 54 Mbps – nějakých 6,75 MB za sekundu za ideálních podmínek. V lepších případech potom splňují standard 802.11 /b/g/n. Rychlosti uváděné výrobci na krabicích zařízení jsou často teoretické, dosažitelné v laboratorních podmínkách. U zákazníků, kteří mají Wi-Fi router s „inzerovanými“ 54 Mbps, často vidíme reálné rychlosti pod 10 Mbps.
Pokud nevíte, jakou máte u poskytovatele internetu agregaci, určitě by stálo za to si to zjistit. Agregace znamená „sdílení rychlosti“ s jinými uživateli.
Agregace 1:1 znamená, že máte rychlost sami pro sebe, zatímco agregace 1:3 znamená, že svou rychlost sdílíte s dalšími dvěma uživateli.
U běžných připojení se agregace pohybuje i na hodnotách 1:50, což však neznamená, že vám rychlost může klesnout až na padesátinu té původní.
Pokud se vám stává, že internet nefunguje správně primárně večer mezi 18. až 22. hodinou, s velkou pravděpodobností nemáte svou rychlost pouze pro sebe. Zkontrolujete to jednoduše – na webu www.speedtest.net si otestujte, jakou máte momentální rychlost. Je třeba, aby v tu chvíli nebyla k internetu připojena jiná vaše zařízení. Pokud se naměřená hodnota neblíží té, kterou máte ve smlouvě, je velká pravděpodobnost, že poskytovatel vaši rychlost využívá pro někoho jiného.
Může se stát, že některé zařízení je napadeno virem (zjednodušeně řečeno), který jej využívá k nekalým účelům. Takové zařízení nemusí být nutně počítač, ale třeba klidně chytrá lednička. Takovéto zařízení je třeba identifikovat přímo v routeru.
Pokud však máte Wi-Fi bez hesla nebo máte nízkou úroveň zabezpečení Wi-Fi, můžou na vaší síti brouzdat například sousedé, kteří ji takto zpomalují.
I když kabel nechcete natahovat, poněvadž to obnáší sundávání lišt a mnohdy i vrtání do zdi, jedná se mnohdy o nejefektivnější řešení problémů se sítí.
Pokud je internet po zapojení kabelem podstatně rychlejší, je velká šance, že máte zarušenou frekvenci (lze ověřit snadno pomocí bezplatných aplikací), případně je v daném místě slabý Wi-Fi signál. U některých starších zařízení, avšak i u novějších SMART TV se stává, že mají velmi slabý „Wi-Fi modul“. Po zapojení kabelem tak najednou začne fungovat třeba i přehrávání 4K videí.
Může se také stát, že na vině nebudete vy, ani zařízení, ani vaše síť, a dokonce ani poskytovatel. Jde o okamžiky, kdy se zpomalí webová stránka, kterou se marně snažíte načíst.
Toto otestujeme velmi jednoduše – stačí zkusit načíst google.com nebo seznam.cz. Pokud se načtou okamžitě, je chyba pravděpodobně na straně webu, ke kterému se snažíte připojit.
Někdy vám přestane dostačovat rychlost, kterou máte nasmlouvanou s poskytovatelem internetu. V takovýchto případech jej stačí kontaktovat a dohodnout vyšší rychlost.