Kdy upřednostnit SSD disk před HDD a co vše zohlednit při nákupu
Proč dnes všichni volí SSD disk i přes fakt, že má pouze omezenou životnost na rozdíl od HDD? Jak je to skutečně se životností SSD? Jaké si vybrat? Vše se pokusím vysvětlit v tomto článku.
I nejlevnější SSD je minimálně pětinásobně rychlejší než klasické HDD. Zákazníkům jej doporučuji v případech, kdy preferují rychlost před kapacitou. Například pro samotný operační systém.
Pokud jste někdy bádali nad tím, jak je možné, že známému se počítač načte za 10 sekund, zatímco vám za 2 minuty, odpovědí je často SSD.
U výběru se však musíme zabývat i jinými parametry, jako je velikost úložiště, IOPS, použitá technologie, životnost, záruka a rozhraní.
Dnes je nejmenší velikost 128 GB. Na takto malé SSD se dá nainstalovat operační systém, pár aplikací a možná i nějaká novější „tříáčková“ hra.
Všeobecně se doporučuje mít vždy na SSD uvolněno alespoň 15 až 20 % kapacity. V softwaru některých výrobců můžeme tuto kapacitu „schovat“ před námi samotnými , abychom si nemuseli hlídat míru zaplnění SSD. Jedná se o tzv. overprovisioning, což je, lidsky řečeno, rezerva, kterou disk používá k tomu, aby co nejefektivněji rozložil opotřebení jednotlivých buněk, a zajišťuje tak optimální výkon sebe sama. Ajťák by řekl: „Buffer pro P/E cykly SSD, který zajišťuje jeho optimální výkon."
P/E cyklus udává, kolikrát se daná buňka může přepsat, než selže.
IOPS – input/output operations per second – počet vstupních/výstupních operací za sekundu. Měří rychlost zápisu a čtení náhodně umístěných 4kB souborů.
Čím vyšší IOPS, tím rychlejší bude SSD.
Rozdíl v této hodnotě je vskutku velký.
Jedno z nejlevnějších 2,5" SATA SSD dosahuje 90 000 IOPS při čtení a 35 000 IOPS při zápisu.
Jedno z nejdražších M.2 PCIe Gen5 4x NVMe SSD dosahuje 1 000 000 IOPS při čtení i zápisu.
Odebírejte náš newsletter:
Všeobecně platí, že čím méně stavů si buňka uchovává, tím delší je její životnost. Jednotlivé stavy se totiž odlišují dle velikosti elektrického náboje. Ten se začne časem zmenšovat až do momentu, kdy kontrolér není schopný rozlišit, v jakém je buňka stavu .
SLC (single-level cell) – Každá buňka v SSD uchovává pouze 1 bit informací. To znamená, že nabývá hodnot 0 a 1. Díky své jednoduchosti nejsou náchylné na chyby a mají delší životnost. Zhruba 100 000 P/E cyklů .
MLC (multi-level cell) – Každá buňka v SSD je schopna uchovat dva bity dat. Nabývá tedy čtyř stavů. Udávaná životnost je až 10 000 P/E cyklů.
TLC (triple-level cell) – Každá buňka uchovává 3 bity dat. Nabývá tedy 8 stavů. Udávaná životnost bývá 3 000 P/E cyklů.
QLC (quadruple-level cell) – Každá buňka uchovává 4 bity dat. Nabývá tedy 16 stavů. Funguje pouze s technologií 3D NAND a její životnost je 150 – 1 000 P/E cyklů.
Přecházení ze SLC na QLC snižuje výrobní náklady. Na stejné množství křemíku (který je drahý) se vleze více dat, daní za to je bohužel nižší životnost.
Nejedná se o technologii buněk, ale o technologii vrstvení jednotlivých MLC/TLC/QLC buněk. Díky ní se buňky vrství na sebe namísto vedle sebe. Nabízí tak větší kapacitu a menší spotřebu. Podstatně zvyšuje počet P/E cyklů pro jednotlivou buňku.
3D NAND MLC – až 35 000 P/E cyklů
3D NAND TLC – 3 500 P/E cyklů
3D NAND QLC – 150 až 1 000 P/E cyklů
Udává se v TBW – terrabytes written – zapsaných terrabytů. Jde o celkové množství dat, která je SSD schopno zapsat v rámci své životnosti.
Obecně platí, že čím je kapacita SSD vyšší, tím více má TBW.
SSD Kingston A400 s kapacitou 120 GB má životnost 40 TBW, zatímco jeho 960GB verze má životnost 300 TBW.
Dražší SSD Seagate FireCuda o kapacitě 500 GB má životnost 640 TBW, zatímco jeho 1TB verze má životnost 1 275 TBW.
Jaké množství je dostatečné, záleží na stylu práce s počítačem. Například tvůrci videoobsahu, kteří renderují velká videa, mohou SSD opotřebovat relativně rychle. V takových případech je ke zvážení koupit SSD s vyšší životností nebo pravidelně a kvalitně zálohovat svá cenná data.
Člověku to ani nepřijde, ale i při výběru SSD je potřeba zohlednit mnoho faktorů, které ovlivní jeho celkový výkon a životnost. Pokud si nejste jisti, rádi vám s výběrem pomůžeme.