IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak se starat o počítač

Jak se starat o počítač

Co dělat, aby váš přístroj šlapal jako hodinky

Publikováno 26.06.2023

Mnoho z nás si počítač kupuje s tím, že nám bude sloužit dlouhé roky. K tomu je ale zapotřebí se o přístroj dobře starat. Pravidelná údržba pomáhá předejít možným problémům, jako je sekání počítače a poškození komponent. Není to přitom nic extrémně náročného – osobně věnuji údržbě svého počítače jen pár hodin za rok.
Údržbu dělíme do dvou kategorií:

  1. hardwarová údržba (fyzická),
  2. softwarová údržba (systémová).

Hardwarová údržba

Zvaná také fyzická údržba. Jedná se o vyčištění PC od prachu, přepastování procesoru, čištění vstupních a výstupních zařízení (monitoru, klávesnice, myši).

Prach

Prach se do počítače dostane velmi snadno. Z tohoto důvodu výrobci vybavují lepší skříně mřížkou, která brání vstupu větších částí (vlasy, chlupy od mazlíčků apod.) dovnitř. U jednoho zákazníka jsem dokonce viděl v PC i popcorn.

Jak to dělám já? Počítač, který leží v pokoji pod stolem, jednou ročně vytáhnu na zahradu a vyfoukám stlačeným vzduchem. Díky mřížce před ventilátory v něm není skoro žádný prach. Soustředím se hlavně na zdroj, který nasává vzduch ze spodní strany přístroje.

Nedoporučuji mít počítač na hladkém povrchu. Na linoleu nebo parketách počítač nasává daleko více prachu než na koberci.

Přepastování procesoru 

Zde se názory spousty z nás rozcházejí. Někteří nepřepastují procesor za celý život, jiní to dělají pravidelně každým rokem. Jsou lidé, kteří koupí teplovodivou pastu za 400 Kč, a jsou tací, kterým stačí pasta ARCTIC MX-4 za 50 Kč, kterou používá velké množství e-shopů a prodejců počítačů.

Osobně si myslím, že není nutné aplikovat novou pastu  každý rok. Pasty však po čase tvrdnou a ztrácí svou vodivost. Některé rychleji, některé pomaleji. Pasta může zatvrdnout tak, že při vytahování chladiče vyrvete procesor z patice. Toto může mít za následek ohnutí (zlomení) pinů a poškození patice či procesoru.

Existují i „pasty“, které obsahují kovy. Také se jim říká tekutý kov. U těchto přípravků je však třeba klást velký důraz na jejich správnou aplikaci. Jsou totiž vodivé a velmi snadno můžou poškodit procesor i základní desku. Běžným uživatelům doporučuji aplikovat elektricky nevodivé pasty.

Pastu na svém procesoru preventivně měním každé 3 až 4 roky, při tzv. velké čistce – vytáhnu všechny větráky včetně chladiče procesoru, vyfoukám je a kartáčkem očistím prach nalepený na žebrech chladiče a lopatkách ventilátoru. Jsem jeden z těch, který používá pastu ARCTIC MX-4 , poněvadž rozdíl v teplotě oproti dražší pastě (Například Thermal Grizzly Cryonaut) je zhruba 1 až 2 °C.

Čištění periferií

Čištění periferií (klávesnice, myš, monitor a další) je spíše estetická věc. Na zaprášenou klávesnici, mastnou myš, znečištěný monitor a zaprášené reproduktory zkrátka není pěkný pohled.

Své periferie čistím co 3 měsíce, stačí mi k tomu kartáček a vlhký hadřík.

Nechcete o přijít o žádný nový článek?

Stačí odebírat náš newsletter.

Softwarová údržba

Zde se věnujeme „systémové“ stránce počítače. Uvolňujeme místo na disku odebíráním starších programů, ale i nepotřebných souborů, děláme zálohy, kontrolujeme počítač antivirem, aktualizujeme software.

Uvolnění místa na disku

Zde je na každém z nás projít si počítač a podívat se, co všechno zde máme nainstalované a nahrané. Používáme všechny programy? Potřebujeme všechny soubory? Pokud ne, ty zbytečné odstraňme.

Pokud máme dostatek místa na disku, stačí jen vypnout programy „po spuštění“, které využívají procesor.

Tomuto tématu jsem se věnoval blíže ve článku Jak zrychlit počítač/notebook.

Osobně na svém PC mažu programy průběžně, jak si vzpomenu.

Zálohování

Spousta lidí řadí zálohy do „údržby“. Toto však není úplně správné. Zálohy bychom měli mít pravidelné a hlavně automatické.

Své PC, stejně jako PC/NTB/telefony ostatních členů rodiny,  zálohuji pravidelně, používám při tom metodu 3–2–1.

Kontrola počítače antivirem

Většina antivirů umožňuje nastavení automatické kontroly, případně kontroly v reálném čase, což vřele doporučuji. Automatizace ušetří zbytečnou práci
Tomu, abychom stáhli škodlivý soubor, zamezíme také prevencí – stahovat bychom měli pouze z oficiálních webů a neměli bychom otevírat podezřelé přílohy ani odkazy z e-mailu.

Aktualizace

Windows se nám aktualizuje automaticky. U programů je to různé, většinou nabídnou možnost aktualizace a je čistě na nás, jestli ji provedeme.

Aktualizace programů většinou přináší opravu chyb a spoustu nových funkcí. Také ale mohou přinášet chyby nové či změny v zátěži našeho počítače.

Můžeme také instalovat aktualizace ovladačů, které mohou obsahovat různé bezpečnostní záplaty. Ovladače stahujeme vždy z oficiálních stránek výrobce

Ovladače aktualizuji zhruba 1× ročně, nikoliv z důvodu funkčnosti, ale bezpečnosti. Samotné programy mi nabídnou možnost updatu vždy, když je spustím. Tím pádem jejich aktualizace vůbec neřeším, pokud tedy nenajdu nějakou chybu, která mi překáží.

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Zkusili jste vše, ale počítač se stále seká?
Nebo si nejste jistí správným postupem údržby?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno