Nejčastější problémy a jak je vyřešit
Tisková hlava obsahuje spoustu miniaturních trysek, které nanášejí inkoust na papír. Inkoust však v tryskách zůstává i po tisku. A zde vzniká ten problém. Pokud tisknete málo, trysky se postupně ucpávají.
Zpravidla vysychají trysky pro barevný tisk, jelikož se každý snaží tisknout černobíle, aby ušetřil barvu.
Stačí ideálně 1× týdně, případně alespoň 1× za dva týdny barevně, všemi barvami (pokud nemáte černobílou tiskárnu) vytisknout testovací stránku. Díky tomu se do trysek dostane čerstvý inkoust a nevyschnou.
Trysky také občas můžete pročistit pomocí přednastaveného programu v tiskárně. Počítejte však s vyšší spotřebou inkoustu.
V případě, že inkoust zcela vyschnul, je možné zkusit jej odstranit alkoholem zředěným s teplou (ideálně destilovanou) vodou.
Odebírejte náš newsletter:
Na hlavu se po čase mohou nalepit částice prachu a mastnota, které poté rozmazávají inkoust. Stačí hlavu očistit pomocí alkoholu a utěrky z mikrovlákna. Nesmíte se však dotknout samotných trysek!
Doporučuji pročíst si manuál výrobce, případně zhlédnout jeho videa. Například: https://www.youtube.com/watch?v=OFth5yzAgtE.
Osobně tomuto předcházím tak, že mám papíry zakryté sáčkem. Do tiskárny se tak nedostává prach na papíru. Jediná cesta, kudy se dostává prach, je z přední strany, odkud papír „leze“ ven. Sem občas strčím vysavač na minimální výkon, aby se volné částice prachu odporoučely z tiskárny.
Občas se stane, že na papíru vidíte jakési šmouhy po celé jeho délce. Nejčastěji se to děje u laserových tiskáren, avšak není to pravidlem. Pokud si toho všimáte u vaší tiskárny, máte ušpiněné gumové válečky a je třeba je očistit.
Do tiskárny se nesmí dostat žádná špína. Pokud máte nekrytý podavač a na papíry se může prášit, tento prach se snadno nalepí na gumové válečky v tiskárně.
Inkoust je třeba uchovávat na suchém a temném místě, ideálně v originálním vakuovém obalu. Pokud doma máte vakuovačku na potraviny, můžete ji použít i na případné nevypotřebované doplňující lahvičky na inkoust.
Nesmíme opomenout ani samotný firmware tiskárny, který může od výrobce dostat důležité aktualizace. Jsou důležité zejména v dnešní době chytrých zařízení, kdy vám útočník může napadnout i tiskárnu připojenou do sítě.
Odpadní nádobka je zásobník nadbytečného toneru, který vznikne při tisku. V mnoha případech stačí odpadní nádobku u laserových tiskáren pouze vysypat a vyčistit, jindy je ale nutné celou nádobku vyměnit za novou.