IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / Jak se starat o inkoustovou tiskárnu

Jak se starat o inkoustovou tiskárnu

Nejčastější problémy a jak je vyřešit

Publikováno 31.12.2023

Ucpání tiskové hlavy – nejčastější porucha

Tisková hlava obsahuje spoustu miniaturních trysek, které nanášejí inkoust na papír. Inkoust však v tryskách zůstává i po tisku. A zde vzniká ten problém. Pokud tisknete málo, trysky se postupně ucpávají.

Zpravidla vysychají trysky pro barevný tisk, jelikož se každý snaží tisknout černobíle, aby ušetřil barvu.

Jak tomu lze předejít?

Stačí ideálně 1× týdně, případně alespoň 1× za dva týdny barevně, všemi barvami (pokud nemáte černobílou tiskárnu) vytisknout testovací stránku. Díky tomu se do trysek dostane čerstvý inkoust a nevyschnou.

Trysky také občas můžete pročistit pomocí přednastaveného programu v tiskárně. Počítejte však s vyšší spotřebou inkoustu.

Co když už inkoust vyschnul?

V případě, že inkoust zcela vyschnul, je možné zkusit jej odstranit alkoholem zředěným s teplou (ideálně destilovanou) vodou

Nechcete přijít o žádný náš článek?

Odebírejte náš newsletter:

Zhoršení kvality tisku

Na hlavu se po čase mohou nalepit částice prachu a mastnota, které poté rozmazávají inkoust. Stačí hlavu očistit pomocí alkoholu a utěrky z mikrovlákna. Nesmíte se však dotknout samotných trysek!

Doporučuji pročíst si manuál výrobce, případně zhlédnout jeho videa. Například: https://www.youtube.com/watch?v=OFth5yzAgtE.

Osobně tomuto předcházím tak, že mám papíry zakryté sáčkem. Do tiskárny se tak nedostává prach na papíru. Jediná cesta, kudy se dostává prach, je z přední strany, odkud papír „leze“ ven. Sem občas strčím vysavač na minimální výkon, aby se volné částice prachu odporoučely z tiskárny.

Na papíru jdou vidět šmouhy

Občas se stane, že na papíru vidíte jakési šmouhy po celé jeho délce. Nejčastěji se to děje u laserových tiskáren, avšak není to pravidlem. Pokud si toho všimáte u vaší tiskárny, máte ušpiněné gumové válečky a je třeba je očistit.

Jak tomu lze předejít?

Do tiskárny se nesmí dostat žádná špína. Pokud máte nekrytý podavač a na papíry se může prášit, tento prach se snadno nalepí na gumové válečky v tiskárně. 

Správně skladujte náplně

Inkoust je třeba uchovávat na suchém a temném místě, ideálně v originálním vakuovém obalu. Pokud doma máte vakuovačku na potraviny, můžete ji použít i na případné nevypotřebované doplňující lahvičky na inkoust.

Tiskárnu aktualizujte

Nesmíme opomenout ani samotný firmware tiskárny, který může od výrobce dostat důležité aktualizace. Jsou důležité zejména v dnešní době chytrých zařízení, kdy vám útočník může napadnout i tiskárnu připojenou do sítě.

Nádobka pro odpadní inkoust

Odpadní nádobka je zásobník nadbytečného toneru, který vznikne při tisku. V mnoha případech stačí odpadní nádobku u laserových tiskáren pouze vysypat a vyčistit, jindy je ale nutné celou nádobku vyměnit za novou.

Autor článku

Jiří Chovanec
Jiří Chovanec

Váš IT Parťák

Všechny články
Potřebujete pomoci s tiskárnou?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno