IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / AMD vs. Intel

AMD vs. Intel

Souboj procesorů

Publikováno 14.12.2023

Co je vlastně procesor neboli CPU?

Procesor patří mezi hlavní výpočetní jednotky nejen osobních počítačů, ale také například chytrých mobilních telefonů, nebo dokonce i smart televizí. Často je označovaný také zkratkou z anglických slov Central Processing Unit – tedy CPU.

Procesor má v počítači velmi důležitou funkci, podobnou jako mozek v lidském těle. Zpracovává informace a požadované úkony a současně předává příkazy dalším komponentám v zařízení. Řídí a vykonává aktivity počítače zadané jeho uživatelem. Má také vliv na rychlost běhu jednotlivých činností vykonávaných v nitru samotného přístroje. Hlavními výrobci procesorů jsou společnosti Intel a AMD.

Souboj AMD a Intelu v minulosti a dnes

Společnosti AMD a Intel jsou tu s námi již velice dlouho, nebál bych se říci, že obě dvě vydaly již vyšší stovky procesorů. Tento „odvěký“ souboj dvou výrobců nemá a nikdy neměl jasného vítěze ani poraženého. Oba měly střídavě lepší a horší roky, lepší a horší produkty a střídavě byly také na špici – jednou Intel, pak AMD, jindy AMD, pak Intel. Jejich souboj byl vždy velice vyrovnaný.

Dnes je tomu v podstatě stále stejně, obě firmy mají své zákazníky a obě se přetahují a soupeří o to, kdo vyrobí a uvede nejlepší procesor v dané kategorii – ať už se jedná o segment těch nejlevnějších a nejúspornějších, anebo o naprostou výkonnostní špičku. Obě společnosti mají co nabídnout.

Nechcete zmeškat žádný článek?

Odebírejte náš newsletter:

Jak si proti sobě stojí jednotlivé modelové řady a generace procesorů Intel a AMD?

Porovnání jednotlivých modelových řad a generací procesorů Intel a AMD může být složité, protože obě společnosti nabízejí širokou škálu produktů, zahrnujících různé trhy a cenové kategorie. Také nemají stejný „vývoj generací“, takže není možné srovnávat např. Intel Core 6. generace a AMD Ryzen 6. generace. 

Intel:

Modelové řady (Core i3, i5, i7, i9):

  • Tato klasifikace značí různé třídy výkonnosti. Core i3 jsou obvykle určeny pro základní počítačové úlohy, zatímco i5 a i7 jsou vhodné pro střední a vyšší výkon. Core i9 procesory jsou pak navrženy pro extrémní výkonnost a jsou často prodávané za vysoké ceny. Kromě nich výrobce nabízí ještě extrémní modely označené jako Xeon určené pro pracovní stanice a servery.

Generace:

  • Intel používá označení generací (např. 10. generace, 11. generace) pro identifikaci nových modelů. Každá nová generace obvykle přináší nějaké zlepšení výkonu, efektivity nebo dalších funkcí.
  • Aktuální generace má pořadové číslo 14 (např. Intel Core i5-14600, Intel Core i7-14700 nebo Intel Core i9-14900).
  • Intel také kromě „číselného“ označení generace/modelu používá tzv. kódové označení pro celou rodinu. Pro 14. generaci je to „Raptor Lake Refresh“.
AMD:

Modelové řady (Ryzen 3, 5, 7, 9):

Stejně jako u Intelu i u AMD tato klasifikace označuje různé úrovně výkonnosti. Ryzen 3 jsou zaměřeny na nižší třídu výkonu, zatímco Ryzen 5, Ryzen 7 a Ryzen 9 jsou vhodné pro střední, vyšší a velmi vysoký výkon. I tato společnost nabízí rovněž extrémní modely označené jako Threadripper určené pro pracovní stanice a servery.

Generace:

  • AMD Ryzen procesory jsou také označeny generacemi (např. Ryzen 3000, Ryzen 5000). Nové generace často přinášejí zvýšení výkonu a vylepšení architektury.
  • Aktuální generace je označována jako 7. (např. AMD Ryzen 5 7600, AMD Ryzen 7 7800 nebo AMD Ryzen 9 7900)
  • Také AMD kromě číselného označení generace/modelu používá tzv. kódové označení pro celou rodinu. Pro 7. generaci je to „Raphael“.

Při hledání vhodného procesoru je potřeba dát si velký pozor na výběr generace daného procesoru, protože rozdíl ve výkonu procesorů rozdílné generace může být značný. Např. Intel Core i7-9700K (což byl vrcholný model 9. generace) má nižší výkon než Intel Core i5-14600K (což je středně výkonný procesor aktuální 14. generace). 

Na toto je důležité se zaměřit hlavně v případě nákupu staršího PC/NTB (ať už repasovaného, nebo bazarového). Nabídka vypadá často skvěle – člověk vidí PC/NTB s procesorem Core i7 a říká si, že to bude velmi výkonný stroj za levnou cenu, ovšem když se podrobně podíváte na model procesoru, zjistíte, že se jedná třeba o procesor Intel 4. generace (např. Intel Core i7-4770) a ten má nižší výkon než aktuální procesor Core i3 poslední generace. Tento konkrétní procesor vyšel už v roce 2013, je tedy cca 10 let starý a PC s tímto procesorem mimo jiné oficiálně nepodporuje poslední verzi Windows – tedy Windows 11. Takže volba správné generace procesoru (ať už od AMD, nebo od Intelu) je dnes již stejně důležitá jako volba vhodné modelové řady.

Pokud se tedy chystáme koupit nějaký starší PC/NTB, rozhodně bychom neměli kupovat stroj s procesorem starším než Intel Core 8. generace nebo AMD Ryzen 3. generace, toto jsou totiž nejstarší procesory, které mají oficiální podporu pro instalaci Windows 11.

Porovnání aktuálních generací ve zkratce:

V souboji aktuálních generací procesorů AMD a Intel je situace velice vyrovnaná i v případě proti sobě stojích modelů či jednotlivých řad. Někde má navrch AMD a někde Intel, vždy záleží na konkrétní aplikaci. Jiná situace je ovšem v porovnání provozních vlastností. Procesorům Intel přibližně od 11. až po aktuální 14. generaci postupně velice vzrůstá spotřeba elektrické energie a hodnota TDP (neboli Thermal Design Power je nejvyšší možný tepelný výkon procesoru, který může být dosažen pomocí standardních aplikací. Udává, jak velké množství tepla potřebuje chladicí systém počítače odvést od procesoru, aby jej ochránil před přehřátím a případným poškozením). Vyšší spotřeba znamená především vyšší nároky na chlazení a dražší provoz.

Z tohoto důvodu spousta lidí nyní preferuje spíše procesory AMD, ty mají totiž nižší spotřebu elektrické energie a nižší TDP na přibližně stejný či podobný výkon – jsou tedy efektivnější a levnější na provoz. Ovšem co platí pro nynější generaci procesorů obou výrobců, to v další generaci už platit nemusí.

Je tedy vždy potřeba před koupí sledovat testy a recenze konkrétního modelu a konkrétní generace procesoru. Je třeba si být vědom toho, že tato situace se může změnit s každým novým procesorem uvedeným na trh. Porovnávat konkrétní modely a generace vyžaduje podrobný pohled na technické specifikace, výkonnostní testy a aktuální ceny na trhu. Uživatelé by měli zvážit své specifické potřeby a rozpočet při výběru procesoru.

Je také dobré sledovat aktuální trendy na trhu, protože konkurence mezi Intelem a AMD může ovlivnit nabídku a vývoj obou společností.   

Je na některé konkrétní aplikace vhodnější procesor AMD, nebo Intel?

Volba mezi procesory Intel a AMD závisí na konkrétních potřebách uživatele a konkrétních modelech procesorů, které jsou k dispozici v daném čase. Obě společnosti vyrábějí kvalitní a výkonné procesory. V některých specifických situacích může být vhodnější zvolit procesor od AMD, jindy zase od Intelu.

Intel procesory jsou často považovány za vhodné pro aplikace, které využívají vyšší jednočipový výkon, zejména v oblasti hráčských počítačů a některých profesionálních aplikací. Některé aplikace mohou také lépe využívat integrovanou grafiku u některých modelů Intel procesorů.
AMD procesory na druhé straně nabízejí konkurenceschopné výkony a jsou často považovány za cenově dostupnější ve srovnání s některými modely Intelu. Mohou být také vhodnější volbou pro multitasking a aplikace, které využívají více jader.

Před výběrem procesoru je důležité zvážit konkrétní požadavky na výpočetní výkon, rozpočet nebo případně konkrétní aplikaci (pokud má být počítač užívaný pro jasně definovanou a konkrétní činnost) a také si prohlédnout aktuální nabídku procesorů na trhu. Většina uživatelů najde vhodný model od obou výrobců, takže je dobré provést podrobný výzkum a porovnání konkrétních modelů. Doporučuji sledovat recenze odborníků na hardware, kteří zkoumají konkrétní modely procesorů a hodnotí je v kontextu různých aplikací a scénářů použití. 

Autor článku

Filip Svačina
Filip Svačina

Váš IT Parťák

Všechny články
Nevíte si s výběrem rady?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno