IT Parťák: Vzdálená IT podpora v kapse
pracovní dny: 8:00 - 20:00 | víkendy: Zavřeno
dnes:
558 080 080
IT Parťák / Blog / 15 zajímavostí o hackerech

15 zajímavostí o hackerech

Fakta o hackerech, která jste možná neznali

Publikováno 02.10.2023

O světě hackovaní a hackerů (čte se hekování a hekrů) existuje velká spousta předsudků nebo falešných mýtů. V dnešním článku se budu snažit některé z nich uvést na pravou míru.

 1. Všichni hackeři dělají svou práci kvůli nějakému většímu cíli. Tak jako všichni ostatní. Někteří touží po penězích, další po slávě a jiní chtějí pouze zpřístupnit informace veřejnosti.
 2. Termín „hacker“ se poprvé objevil v 60. letech minulého století, a to na MIT (Massachusettský technologický institut). V původním významu šlo o „člověka, který dokáže nalézt kreativní a neobvyklá řešení“.
 3. Mnoho hackerů neovládá jenom programování. Je mezi nimi veliké množství lidí, kteří se věnují také například sociálnímu inženýrství nebo znalosti počítačových sítí.
 4. Existují hackeři, kteří svou práci dělají legálně a pomáhají lidem. Nazýváme je „white-hat hackers“ česky „dobří hackeři“. Pomáhají mimo jiné odhalovat bezpečnostní slabiny.
 5. Na světě je velké množství hackujících skupin. Například Anonymous, jejíž členové původně bojovali proti nemorálním a nespravedlivým firmám.
 6. Svou slávu také získali třeba Kevin Mitnick nebo Adrian Lamo. Ti jsou známí tím, že se nabourali do systému velkých firem jako IBM, The New York Times, Yahoo nebo Microsoft.
 7. Většina hackerů používá přezdívky, tzv. „nicknames“. Ty jim také napomáhají ke slávě.
 8. Někteří hackeři využívají techniku „zero-day exploits“, což je zranitelnost v softwaru, o které ani vývojář (výrobce programu) ještě neví.
 9. Existuje skupina hackerů, známá jako „Lizard Squad“. Její členové používali své dovednosti k prosazování politických a sociálních záležitostí. Prováděli proto DDoS útoky (útoky, které mají za úkol zahltit danou službu množstvím požadavků, a tím ji znepřístupnit ostatním uživatelům) na herní platformy jako Xbox Live nebo PlayStation Network.
 10. Hackeři se často podílejí na tzv. „bug bounty“ programech. V rámci těchto aktivit jim organizace nabízejí odměnu za nahlášení bezpečnostních chyb ve svých systémech.
 11. Někteří známí hackeři se stali experty v bezpečnosti a pracují ve velkých technologických společnostech nebo vládních agenturách, kde pomáhají chránit systémy.
 12. Mezi jedny z nejznámějších hackerů v historii patří Gary McKinnon, který se snažil proniknout do systému NASA, nebo Kevin Paulsen, který vyhrál auta v televizní soutěži a poté byl zatčen za nelegální získávání telefonních čísel.
 13. Hackeři mají svůj vlastní undergroundový trh (jakési podsvětí), ve kterém se obchoduje s ukradenými účty, ransomwarem a dalšími hackovacími  nástroji. Většinou se nacházejí na Dark Webu a operují v anonymitě.
 14. V roce 2017 byl proveden útok WannaCry, který postihl desítky tisíc počítačů ve více než 150 zemích. Hackeři tehdy zneužili zranitelnosti protokolu SMB1 (protokolu pro komunikaci v sítích – síťové disky). Smutné je, že někteří tento protokol ještě stále používají, přestože je již dlouho možné přejít na SMB 2 nebo SMB 3.
 15. Většina hackerů využívá nástroje a techniky k maskování své identity. Používají tak například VPN, anonymní e-mailové adresy, TOR nebo proxy servery.

Tyto zajímavosti ukazují, že svět hackování je plný složitostí a různorodosti. Ať už jsou hackeři považováni za hrdiny, nebo zločince, jejich přítomnost v digitálním světě nás nutí k ostražitosti a chránit své digitální prostředí.

Chtěli byste se dozvědět více?

Odebírejte náš newsletter.

Autor článku

Stanislav Byrtus
Stanislav Byrtus

Váš IT Parťák

Všechny články
Chcete předejít napadení počítače?
pracovní dny: 8:00 - 20:00
|
víkendy: Zavřeno